Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Епічне занурення на дно біля Гончарівки: як це було!

06.07.2021 09:49

З легкої руки співробітників Центру екологічної інформації Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара у Херсоні сталася непересічна подія, а саме – святкування Дня Дніпра! Разом із працівниками Національного природного парку «Нижньодніпровський» та учнівською командою «ZeroWasteSchool» ми вирішили організувати екологічну акцію «Пошук НЕ скарбів». Звісно, ми невипадково обрали таку назву, вона повністю розкриває суть акції – дістати з дна найбільшої артерії країни якомога більше сміття, яке роками там накопичувалося. Влаштувати генеральне прибирання Дніпра вирішили уздовж набережної біля парку Слави (пляж «Арестантка»).
Здійснювали підйом «НЕ скарбів» водолази з Херсонської державної морської академії та Херсонської ДСНС: у гідрокостюмах і аквалангах вони збирали на дні сміття у будівельні мішки та подавали їх колегам, які знаходились неподалік на човнах. Усього зібрали 20 мішків, а це – близько півтонни сміття! Переважна більшість відходів – це скляні пляшки (подекуди траплявся й склобій), кілька автомобільних шин та риболовні гачки. Акція викликала неабиякий резонанс серед відпочивальників та ЗМІ, а останні не поскупилися на відеосюжети, стріми і статті.

Але виявилося, що складним та кропітким був не стільки підйом сміття з дна річки, скільки процес очищення скляної тари від тисяч річкових мушель, які буквально окупували кожну пляшку та банку.
Ще до початку заходу організатори та учасники акції мали на меті доставити знайдені відходи до сортувального центру «Green Line SV», що по вулиці Робочій у Херсоні. Через дві години важкої праці тільки частина скляної тари була очищена від річкових мешканців, яких, звісно, відпустили назад у воду. Роботи під пекучим сонцем було ще достатньо, а активісти втомилися. Тому організатори вирішили мішки зі сміттям залишити біля сміттєвих баків і відвезти їх на сортування наступного дня. Яким же було наше здивування, коли ми їх там не знайшли – комусь знадобилися усі ті пляшки! «Якийсь Робін Гуд від екології вочевидь здав їх в пункт прийому склотари», – припустила керівниця екоцентру Юлія Тищенко.

Тож напрошується висновок – заснувавши міста уздовж великої та могутньої ріки, люди «віддячили» Дніпру систематичним скиданням відходів і перетворили його на болото всеукраїнського масштабу. Неозброєним оком видно, як він обріс водоростями, і зараз він цвіте двічі за літо, а  це – наслідок потрапляння до води миючих засобів із вмістом фосфатів. І це тільки частина проблем, з якими стикається наш улюблений Дніпро щодня. Тож маємо на меті проводити такі акції регулярно та розширювати географію прибирання.

Користуючись нагодою, Центр екологічної інформації Гончарівки запрошує херсонців та гостей міста в рамках святкування Дня Дніпра та Всесвітнього дня відмови від пакетів 10 липня завітати на пляж «Гідропарк» та отримати задоволення від водних розваг та екологічного відпочинку. Екопаті триватиме з 09:00 до 22:00 години – на вас чекають конкурси, подарунки, тест-драйв на каяках та САП-дошках, діджеї та ще багато-багато сюрпризів!

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031