Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Роман Ратушний - вільна людина

This material is in Ukrainian

23.02.2024 19:30

"Випалюйте в собі всю російську субкультуру.
Випалюйте в собі всі спогади з дитинства, пов’язані з російським і радянським. Випалюйте в собі стосунки з родичами чи друзями по ту сторону,
з усіма, хто є носієм російської субкультури. Інакше це все випалить вас"

Роман Тарасович Ратушний – український громадський діяч, журналіст, військовий-доброволець. Надихав тисячі киян на захист зеленої зони Протасового Яру від незаконної забудови. Боровся з корупціонерами та бандитами. Сміливий, відважний, принциповий, справжній киянин Роман Ратушний. Пройшов через досвід Майдану і особисто долучився до державотворення після Революції Гідності. Закономірним стало і те, що він взяв до рук зброю, щоб захистити свою державу.

Батьки Романа – письменниця та журналістка Світлана Поваляєва та журналіст, громадський діяч Тарас Ратушний.

У 2012 році Роман взяв участь у «Мовному майдані» – це масові протести проти ухвалення так званого «мовного закону Ківалова-Колесніченка», який передбачав можливість офіційної двомовності у регіонах, де чисельність національних меншин перевищувала 10%. Ратушному тоді було 14 років, на протестах він був із матір’ю.

Роман Ратушний був одним із перших учасників Революції Гідності, у той час йому було лише 16 років. На той період він був студентом фінансово-правового коледжу. У ніч на 30 листопада 2013 року його разом з іншими студентами побив «Беркут». Згодом Ратушний виграв справу в Європейському суді з прав людини і отримав компенсацію як постраждалий громадянин.

«Я не бачив сенсу вчитися, працювати, що завгодно робити в країні, у якій поліція, на той час міліція, і кримінал, який очолював державу, повністю забирає під себе всі важелі управління, а тобі відводять роль статиста, функцією якого є формування ВВП своєї країни і не більше», – згадував Ратушний

У 2018 році він очолив ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, а через рік – однойменну громадську організацію. Їм вдалося захистити Протасів Яр від забудовника, яким була “Дайтона Груп”. Пізніше Київська міська рада повернула ділянці 3,19 га статус зелених насаджень. Протасів Яр – це історична зелена зона у центрі Києва, на якій дніпровський забудовник ТОВ «Дайтона Груп» хотів звести три багатоповерхівки. У 2019 році Роман Ратушний у спілкуванні з Рухом ЧЕСНО, заявив про погрози через те, що він веде боротьбу за збереження Протасового Яру від забудови, з якою пов’язаний Геннадій Корбан. Корбан все заперечував і казав, що Ратушному погрожували з “якогось фейкового акаунту”. Згодом суд зобов’язав активістів спростувати зв’язок Корбана із забудовою Протасового Яру.

14 серпня 2019 року Шостий апеляційний адмінсуд Києва поновив дію припису Державної архітектурно-будівельної інспекції про заборону будівельних робіт для «Дайтона Груп» у Протасовому Яру. Після цього представник бенефіціарів забудовника Андрій Смирнов, а з 10 вересня того ж року – заступник голови Офісу Президента України, зустрівся з Романом Ратушним щоб «домовитись».

Пізніше захисники Протасового Яру опублікували запис розмови, де Андрій Смирнов переконує Ратушного в тому, що той «недооцінює дніпровських бізнесменів», і Смирнов «не хоче стрілянини та інших жахіть», до яких може призвести протистояння між активістами і забудовниками». Служба безпеки України та Офіс Генпрокурора в особі його тодішнього очільника Руслана Рябошапки проігнорували звернення Романа Ратушного щодо цього запису.

«Від початку протистояння громади Протасового Яру з дніпровським забудовником ТОВ “Дайтона Груп” на адресу координаторів громади надходили погрози, зокрема і фізичним знищенням», – розповів у коментарі «Громадському» Ратушний.

15 вересня один з охоронців будівництва здійснив напад на координаторку громади Протасового Яру Юлію Бартлє: у неї діагностували струс мозку та забій щелепно-лицевої ділянки. Поліція відпустила нападника. Постійні погрози надходили і на адресу самого Романа та змусили активіста переховуватись.

6 грудня 2019 року в рамках зустрічі Президента України зі студентами, побитими під час Євромайдану, Ратушний повідомив Зеленському про погрози з боку Андрія Смирнова. Глава держави виправдав заступника голови його Офісу тим, що погрози були до призначення Смирнова в ОП.

Переслідування закінчилися у січні 2020 року після зустрічі Романа з Пітером Вагнеромяк у Брюсселі – єврокомісаром, який очолює групу підтримки України.

У 2020 році Р. Ратушний як безпартійний балотувався до Київської міської ради IX скликання від партії “УДАР Віталія Кличка”. Його поставили в окрузі на завідомо непрохідне місце. За кількістю набраних голосів йому не вдалося подолати 25% виборчої квоти. Перед виборами між ГО "Захистимо Протасів Яр" та УДАРом був підписаний меморандум. Ратушний, згідно з умовами меморандуму, брав зобов'язання голосувати тільки за стратегічні проєкти рішень, якщо такі не суперечать інтересам громади Протасового яру. Партія УДАР натомість зобов'язується голосувати за всі його проєкти рішень по Протасовому яру, в разі якщо він стане депутатом.

20 березня 2021 року Роман Ратушний взяв участь у акції під Офісом Президента на підтримку Сергія Стерненка, Андрія Антоненка та Юлії Кузьменко і за проведення судової та правоохоронної реформ. Після однієї з акцій під Офісом Президента Ратушного відправили під цілодобовий домашній арешт за рішенням Печерського районного суду. Його підозрювали у хуліганстві, але сам активіст вважав, що підозра і судова справа пов’язані із його боротьбою за збереження Протасового Яру. Оскільки раніше він заявляв про погрози йому фізичною розправою і опублікував записи відповідних діалогів із заступником голови Офісу Президента Андрієм Смирновим. Тоді у Facebook запустили акцію на підтримку активіста, де людей закликали ставити на аватарку картину Казимира Малевича «Чорний квадрат».

21 квітня Київський апеляційний суд скасував домашній арешт. Інтереси Ратушного у суді представляла адвокатеса, яка веде справи майдану Євгенія Закревська.

На початку повномасштабного російського вторгнення у 2022 році Роман пішов у Сили територіальної оборони України. Спершу Роман обороняв Київ та звільняв населені пункти Північної Слобожанщини, беручи участь у деокупації населених пунктів області, а згодом створив підрозділ «Протасовий Яр». На початку квітня 2022 року Роман вступив до розвідувального взводу 93-ї ОМБР ЗСУ «Холодний Яр».

9 червня 2022 року Роман Ратушний загинув у бою під містом Ізюм на Харківщині, потрапивши у ворожу засідку. Він був розвідником 93-ї механізованої бригади Холодний Яр. Похований на Байковому цвинтарі. На його честь перейменували вулицю Волгоградську у історичній місцевості Протасів Яр. Під час прощання мер Києва Віталій Кличко пообіцяв зберегти Протасів Яр від забудови. Редактор “Історичної правди” отримав кошти від батьків Ратушного і виступила з ініціативою заснувати іменну премію Ратушного.

Використанні джерела

Інтернер ресурси

  • РОМАН РАТУШНИЙ. ВІЛЬНА ЛЮДИНА[Електронний ресурс]/#BABYLON13.-Україна,2013.-Електронні відеодані.-Режим доступу:https://youtu.be/SqQn2h2usvo?si=XfVcxNz3ZiUXAH-h.-Дата перегляду: 12.02.24.
  • Роман Ратушний! Йому мало б виповнитися всього 26 років[Електронний ресурс]/24канал.-Україна,2011.-Електронні відеодані.-Режим доступу:https://youtube.com/shorts/HCdPmihzI2c?si=bWZ1bdfe1ok6sVg8 .-Дата перегляду: 12.02.24.
  • Перше вільне покоління»: розповідь про Ратушного[Електронний ресурс]/Суспільне Новини.-Україна,2014.-Електронні відеодані.-Режим доступу:https://youtu.be/_hmqQPDvp9E?si=BsRcDUoAKFVVCt6A .-Дата перегляду: 12.02.24.

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27282930