
Майже три роки тому розпочала роботу Контактна група з питань оборони України «Рамштайн». Перша зустріч пройшла 26 квітня 2022 року на базі військово-повітряних сил США у місті Рамштайн-Мізенбах (Німеччина). Основна мета – прискорення надання військової зброї Україні для протистояння російському повномасштабному вторгненню та обговорення питань підтримки після закінчення війни. «Рамштайн» був створений як формат, на чолі якого стоїть американська сторона. Участь у ньому бере 51 країна, в тому числі 30 країн НАТО, партнери з Тихоокеанського регіону (Австралія, Південна Корея, Нова Зеландія, Японія), Близького Сходу (Ізраїль, Йорданія, Катар) й Африки.
На початку 2025 року нова адміністрація президента США Дональда Трампа передала європейським союзникам лідерство у форматі, який створив попередній керівник Пентагону Ллойд Остін та незмінно очолював його майже три роки. Україна й надалі продовжує отримувати військову підтримку від США, але наразі переговори про нові пакети допомоги не ведуться.
11 квітня 2025 року, вперше в історії саміту, 27 засідання «Рамштайн» очолили міністри оборони Великобританії та Німеччини Джон Гілі та Борис Пісторіус. Це було перше засідання «Рамштайн» для Німеччини в якості головуючої країни та друге для Великобританії. Змінилося й місце проведення: якщо раніше це була американська авіабаза «Рамштайн» у Німеччині, то чергова зустріч пройшла у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.
За час існування формату було створено коаліції, завдяки яким Україна отримала передові види озброєнь: артилерію Himars, PzH 2000, танки Leopard та Abrams, системи ППО Patriot, HAWK, IRIS-T, винищувачі F-16 та Mirage, далекобійні ракети.
На сьогоднішній день формат «Рамштайн» є ключовою платформою координації військової допомоги нашій країні. Кожна з таких зустрічей мала конкретні результати та стала черговим важливим етапом посилення обороноздатності України.
Детальніше про всі засідіння «Рамштайн» та їх результати ви можете дізнатися, ознайомившись із статтями на сайті книгозбірні у рамках віртуального проєкту «Україна у вогні війни за свободу. Хроніка»: