
Віктор Савченко – історик, письменник, краєзнавець своїми дослідженнями розвінчує багато міфів в історичній науці. Великий інтерес в його дослідженнях займає тема історії анархістського руху в Україні у 1917-1921 рр. (саме з цієї теми він захистив кандидатську дисертацію – першу з подібної теми в українській історіографії).
Початок ХХ сторіччя для української державності був переломним і знаковим. З класовою боротьбою перепліталась національно-визвольна. Саме в цей час перші кроки робила Українська Народна Республіка.
У 20-ті роки ХХ ст. у великих промислових центрах (в Одесі, Харкові, Києві, Дніпропетровську та ін.) анархістські ідеї мали значну кількість прихильників серед робітничої та студентської молоді. Частина таких анархістських груп вважалася «дикими» – вони не були пов’язані з традиційними анархістськими структурами. Радянська пропаганда стверджувала, що ніяких анархістів у СРСР бути не може, але у чекістських документах з грифом «секретно» зберігалася зовсім інша інформація.
Одним з лідерів анархістського руху в Україні був Нестор Махно. Радянська влада називала цю непересічну і знакову постать української історії бандитом, а справу його замовчувала.
Поштовхом для реабілітації цієї постаті в історичній науці та у суспільній свідомості стала одна з перших статей В. А. Савченко «Видатна особистість, лідер анархістського руху в Україні – Нестор Махно». Зараз вихідця із найбіднішого селянства порівнюють зі Спартаком, Робін Гудом, Че Геварою. Це він у 29 років зумів зібрати під своїм прапором 80-тисячну армію і почав створювати на південному сході Укрїни анархістське суспільство – трудову федерацію, яка проіснувала 100 днів.
Ким же був Махно насправді? Чи закінчила своє існування ідея анархізму після Махна? На ці та інші запитання дає відповідь Віктор Анатоліович Савченко у книзі «Нестор Махно».
Б9349
63.3(4УКР)61-8
С 13
Савченко Віктор Анатолійович.
Нестор Махно/ Савченко Віктор Анатолійович - Х. : ПЕТ, 2013. - 122, [1] с., ISBN 978-966-16-4041-1
Персоналії: Махно Н.І.
Предметні рубрики: Махно Нестор Іванович (1888-1934 рр.)
Анархізм -- Історія -- Персоналії -- 20 ст. -- Україна