Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

У Гончарівці в рамках національного проєкту «Дія. Цифрова освіта» 122 сільські бібліотеки Херсонщини отримали комп’ютери

26.07.2021 17:16

Невіддільна потреба сьогодення – цифрова освіта, а бібліотеки – саме ті установи, де люди можуть безкоштовно її отримати. Бібліотечні заклади – ідеальна база для здобуття знань, і саме вони можуть бути флагманами цифрової освіти. Зараз в Україні – понад 15 тисяч публічних бібліотек. Більшість з них – сільські бібліотеки територіальних громад. Проте приблизно лише третина сільських бібліотек мають комп’ютери та підключені до мережі Інтернет. На Херсонщині цей показник дорівнює 50%, а значить, половина наших сільських бібліотек залишається без комп’ютерів.

Міністерство цифрової трансформації України завдяки національному проєкту «Дія. Цифрова освіта» отримало можливість комп’ютеризувати міста та села і за сприяння незалежної Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» передати 5000 одиниць комп’ютерної техніки бібліотекам України. 

Це спільна і життєво необхідна робота над масштабною програмою цифрової грамотності населення. Комп’ютери не нові, але цілком підходять до використання в бібліотеках як для суто внутрішньої роботи, так і для користувачів.

Кошти держбюджету на реалізацію національного проєкту не витрачаються. Його виконання стало можливим завдяки партнеру – Благодійному фонду «Favbet Foundation». Цей проєкт визнаний найкращим у взаємодії держави, соціально відповідального бізнесу та місцевої влади.

Отримують комп’ютери переважно сільські бібліотеки територіальних громад, а самою першою установою, якій передали техніку в межах цієї ініціативи, стала Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського. Свої подарунки вже одержали сільські бібліотеки Полтавщини, Хмельниччини, Черкащини, Одещини та ін.

А 26 липня у Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара всі стали свідками того, як масштабний проєкт «Дія. Цифрова освіта» реалізується у нас, в Херсонській області. Наша область – дев'ята в Україні, де сільські бібліотеки отримують комп’ютери для задоволення потреб мешканців громад.

У події взяли участь: Руслана Коренчук – проєктний менеджер проєкту «Дія. Цифрова освіта»; Фазіль Аскеров партнер, голова правління Асоціації розвитку туризму; Маріанна Ковеня – кураторка проєктів Благодійного фонду «Favbet Foundation»; Павло Миколайович Кулик – заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації; Павло Анатолійович Александров – керуючий справами виконавчого апарату Херсонської обласної ради; Михайло Анатолійович Чабаненко – заступник голови Херсонської районної державної адміністрації; Максим Миколайович Косматенко – заступник голови Бериславської районної державної адміністрації; представники бібліотек області.

Виступаючі наголошували на тому, що в сучасному світі важливо забезпечити доступ до знань, інформації та сервісів усім громадянам України, незалежно від віку та місця проживання. Необхідно підтягнути цифрову грамотність людей, допомогти їм не стати жертвами інтернет-шахрайства. Цифрові навички спрощують життя, економлять час, додають більше комфорту. Всі ці переваги очевидні і їх не перелічити. Та дослідження 2019 року, за словами Руслани Коренчук, показали доволі сумну картину: 50% українців мають цифрові знання нижче базового рівня. І ситуація потребує негайного виправлення. Руслана наголосила, що мета проєкту «Дія.Цифрова освіта» – навчити шість мільйонів українців цифровій грамотності за три роки, а завдяки таким ініціативам ми наближаємось до досягнення мети. Передача комп'ютерів до сільських бібліотек суттєво підсилить їх потенціал та зробить їх більш привабливими для місцевих мешканців, спонукає і самих бібліотекарів, і місцеву владу розвивати свої бібліотеки і спроможності своїх громад, перетворить бібліотеки на сучасні хаби цифрової освіти. Маріанна Ковеня зазначила, що розвиток цифрового середовища та глобальної мережі охоплює практично всі сфери життя, тому фонд підтримав проєкт з цифровізації бібліотек, і вже після передачі техніки у декількох областях України партнери-учасники проєкту відчули гордість і величезну радість за те, яку масштабну ініціативу започатковано. «Це, дійсно, партнерство заради сталого розвитку країни», – впевнена М.Ковеня.

Павло Кулик, заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, підтвердив, що зазначений проєкт – приклад, як взаємодія влади, бізнесу, суспільства і самих бібліотек має дієвий результат. “Найближчим часом я планую винести на розгляд сесії Херсонської облради концепцію цифрової грамотності населення. Також хочу, щоб до цієї роботи долучалися й територіальні громади області. Тому в кожній громаді буде цифровий лідер, який допомагатиме в реалізації всіх ініціатив. Переконаний, що нам разом вдасться змінити рівень цифрової грамотності Херсонщини”, – сказав П.М.Кулик і побажав Херсонщині увійти «в першу десятку, а краще – п’ятірку, регіонів України з найвищим рівнем цифрової грамотності людей».

Мета проєкту – навчити шість мільйонів українців цифровій грамотності. Завдяки таким ініціативам, як сьогодні, ми наближаємось до досягнення мети, зазначив Павло Александров, керуючий справами виконавчого апарату Херсонської обласної ради: «На сьогодні дуже важливо зберегти бібліотеки та ті традиції, які існують. І створення на базі бібліотек таких хабів цифрової освіти дасть можливість підвищити рівень цифрових навичок, які обов’язково знадобляться у сучасному світі. Крім того, важливою є й цифровізація освітніх процесів. Тому дякую Мінцифри за таку ідею і її реалізацію!».

Директор Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара Надія Іванівна Коротун акцентувала, що у наданні цифрової освіти та допомоги своїм користувачам Гончарівка – не новачок. Вже давно і доволі успішно обласна книгозбірня започаткувала і реалізує немало різноманітних проєктів. Керівник Гончарівки впевнена, що в сучасному світі бібліотеки повинні передбачати окремі процеси в житті суспільства, йти першими і вести за собою громади. «Ми не боїмось змін! І бібліотеки, дійсно, змінюються, вони потрібні громадянамА передані комп’ютери стануть початком великих змін і для кожної з наших сільських бібліотек. Мати комп’ютерну техніку – це мінімальний базис для повноцінного функціонування бібліотеки на селі. Нехай отримана техніка використовується на благо місцевих мешканців. Ми дуже раді такій ініціативі!».

Директор Бериславської публічної бібліотеки Наталія Павлівна Аркушенко також наголосила на важливості проєкту саме для сільських бібліотек та для підтримки сільського населення і виразила велику подяку від всієї бібліотечної спільноти області за отриману техніку, за глобальну допомогу у цифровізації бібліотек.

 

*  *  *

Завдяки проєкту «Дія. Цифрова освіта» 122 сільські бібліотеки 33-х із 49-ти територіальних громад Херсонщини отримали 200 комп’ютерів. Ще 122 сільські бібліотеки нашого краю надаватимуть мешканцям своїх громад можливість працювати в інтернеті, користуватись послугами державних та приватних сервісів, переглядати освітні серіали на платформі «Дія. Цифрова освіта», навчатись, спілкуватись, здобувати і покращувати свої цифрові навички, а значить – жити комфортніше і щасливіше.

О.В. Хмельницька, завідувачка редакційно-видавничим відділом

Фото:  Ю. Осипова

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 2627282930