Компекс РЕБ. Фото: Арміяinform
Більшість збройних сил країн світу, включаючи Україну, вкладають значні кошти у технології боротьби з дронами. Сучасні системи ППО, зенітно-ракетні комплекси та великокаліберні кулемети ефективні проти великих дронів. Серйозна проблема виникає з меншими дронами, особливо з тими, які літають на малих висотах, і які важко виявити або націлити. Після передачі росії дронів Shahed-136 іранського виробництва, перед українським військом гостро постало питання протидії безпілотникам. Перш ніж збити БПЛА, його потрібно розпізнати та відстежити. Для цього використовуються різні пристрої, які за своїм функціоналом діляться на пасивні (спостереження, прослуховування) й активні (знаходять ціль за допомогою відправлення-прийняття сигналу), а також багатофункціональні, здатні виявити безпілотник, класифікувати й ідентифікувати його, здійснювати пошук і відстеження, сповіщати про загрозу, що наближається. Технології протидії дронам можна розділити на два основні методи: виявлення дронів та перехоплення чи знешкодження їх.
Антидронова рушниця. Фото: Арміяinform
Ефективно боротись з БПЛА допомагає антидрон рушниця. Антидронова рушниця – сучасна зброя для генерації радіохвиль, які глушать зв'язок між дроном та оператором. Це відносно компактний пристрій, який зовні нагадує зброю із фантастичних фільмів. Антидронова зброя буває різних типів, тому що її функціонал відрізняється. Є пристрої, спрямовані на нейтралізацію безпілотника, на його повне знищення, або отримання контролю над ним.
Електромагнітні (мікрохвильові) установки працюють так: пристрій генерує сильний електромагнітний імпульс НВЧ-діапазону (0,3-300 ГГц), якщо в його зоні дії опиниться БПЛА, то він відразу вийде з ладу. Справа в тому, що електромагнітний імпульс здатний не тільки викликати перешкоди (тоді безпілотник може просто впасти на землю, але його електронна "начинка" залишиться неушкодженою), а й зруйнувати електроніку за рахунок підвищення напруги струму. Тоді "начинка" просто згорить. Застосовуючи таку зброю, потрібно переконатися, що імпульс спрямований точно, інакше інша електроніка теж може постраждати.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний і "ловець дронів" литовської компанії NT-Servise. Фото: телеграм-канал "Новини збройних сил"
Антидронова рушниця EDM4S Sky Wiper вироблена литовською компанією NT-Servise. Її функція – “осліпити” дрон, а не фізично знищити. Рушниця при наведенні на дрон придушує його сигнали керування, відео та навігацію. Оператор втрачає з дроном зв’язок, а сам пристрій в аварійному режимі, опускається на землю. Рушниця важить 6 кг, а габарити становлять 250х350х900 мм. Комплект обладнання EDM4S складається з самого корпусу рушниці, спрямованих антен, РЧ модулей, акумулятора, голографічного або оптичного прицілу. Працює рушниця від акумулятора протягом 1-ї години, дозволяє використовувати запасні акумулятори чи працювати від адаптера змінного струму. Дальність дії складає 5 км. Перевагою рушниці є швидкість розгортання. Щоб здійснити імпульсний “постріл” потрібно тільки увімкнути пристрій, навести на ціль та натиснути на спусковий гачок. EDM4S Sky Wiper використовується проти невеликих БПЛА, які розвідують позиції та коригують вогонь.
Антидрон-рушниця Kvertus. Фото: poltava.to
Київська компанія Kvertus Technology розробляє та постачає на фронт аналог литовської зброї – рушницю Antidron KVSG-6. Вона використовується проти дронів, які працюють через GPS або Glonas. Дальність дії рушниці менша – до 3 км, а з перешкодами скорочується до 700 м. Від акумулятора Antidron KVSG-6 працює близько 30 хвилин, а її вага складає близько 6.5 кг. Рушниця має закордонні запчастини, які не виробляються на вітчизняному ринку.
На озброєнні ЗСУ є рушниці DroneDefender від американського виробника Dedrone. Їх дальність дії складає 2 км, автономність – понад дві години. Рушниця створює перешкоди на частотах, дієва проти БПЛА, які працюють на системах GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo, SBAS і QZSS. Також DroneDefender може “підмінити” сигнал, перехоплюючи управління дроном. Комплект DroneDefender складається з рушниці, датчиків, ноутбука з програмним забезпеченням “DedroneTracker” і базою даних ідентифікації дронів “DedroneDNA”, а для розгортання комплекту потребує близько 20 хвилин.
Також, ЗСУ використовують на полі бою британську систему SteelRock NightfighterЇї, яка глушить сигнал управління. Основними перевагами системи є швидке розгортання та компактність при дальності дії до 5 км. Системи створені у двох версіях – S та X. Вони відрізняються розмірами, дальністю дії та автономністю. Більша версія працює до 3 годин на одному заряді та важить 3.5 кг.
Система VAMPIRE від L3Harris. Фото: greydynamics
Для фізичного знищення більших БПЛА українське військо використовує кінетичну систему VAMPIRE (Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment) виробництва L3 Harris. Головна перевага VAMPIRE полягає у можливості використання на звичайному транспорті з вантажним кузовом, а також в ураженні цілей без перезаряджання. Система VAMPIRE дозволяє “прикрити” більші за розмірами території у порівнянні з запуском ракети солдатом з плеча, управляється VAMPIRE однією людиною. Для установки та розгортання потребує дві години, а от завдяки своїй мобільності забезпечує високу швидкість пересування.
Для боротьби з дронами використовуються не тільки рушниці та ракети, а й системи виявлення БПЛА. Від Великої Британії ЗСУ отримало спеціальні радіолокаційні системи Blighter Surveillance Systems A422. Ця система допомагає виявити ворожий дрон, навіть дуже маленького розміру. Для роботи використовує антени Blighter W20S із вертикальним покриттям під кутом до 30° та здатна забезпечити сканування навіть на 360° (при використанні двох радарів). Така система особливо ефективна для роботи в міських умовах ведення бою. На відстані 20 км цей радар дозволить виявити як наземну, так і повітряну ціль, допоможе в розвідці та охороні.
Підприємство "Антидрон Україна" розробило портативний пристрій C-Vog FPVKiller для боротьби з ударними FPV-дронами російських військ. Новий прилад у вигляді прямокутного блоку з антеною призначений для нейтралізації небезпечних безпілотників типу FPV, які росія масово застосовує в Україні. C-Vog FPVKiller приводиться в дію натисканням міцної "антивандальної" кнопки та створює перешкоди, що пригнічують канал управління дронів, практично невразливих для інших засобів РЕБ.
Технічні характеристики C-Vog FPVKiller C-Vog FPVKiller
- придушення каналів управління – у межах 850-940 мГц;
- система управління – механічний вимикач;
- час роботи – до 1 години;
- антена – колінеарна, склопластикова;
- час безперервної роботи – до 3-4 хвилин, потім потрібне охолодження;
- час заряджання батареї – 2,5-3 години.