Борис Федорович Бонч-Осмоловський народився 15 липня 1870 р. у Симбірську в сім’ї військового генерала. Після закінчення гімназії навчався у Фрайбурзькому університеті в Німеччині. У 1893 році, повернувшись на батьківщину і знайшовши себе в хірургії, закінчує медичний факультет Московського університету (1895). З 1896 року працює лікарем у Курганській області, потім – земсько-заводським лікарем. Практична школа привела його в діючу армію, і 1900 рік він проводить у Китайській кампанії в якості хірурга російської армії. Зі служби Борис Федорович повертається до Санкт-Петербургу і працює ординатором у хірургічних відділеннях декількох лікарень міста.
У травні 1903 р. Борис Федорович приїжджає до Херсона, де займає посаду ординатора хірургічного відділення в губернській земській лікарні, а вже на початку 1904 р. міськуправа запрошує його на посаду старшого лікаря цього медичного закладу.
35-річний лікар відродив хірургію в Херсоні, він мав колосальний досвід хірургічної діяльності, був знайомий із науковими досягненнями, сповідував асептику і антисептику, просував наркозну справу в щоденну практику операційної. Спадкоємець Пироговських звітів, який знав техніку Т. Більрота і Н. В. Скліфосовського, він блискавично завоював славу лікаря-рятівника. Його операції були воістину рятівні й мали широкий діапазон. Першим у Херсоні почав радикально оперувати онкологічних хворих, а вже в 1905 році Бонч-Осмоловський очолив Товариство херсонських лікарів, у протоколах якого публікувалися його наукові роботи.
Міське населення знало і шанувало Бориса Федоровича, громадянина і відданого патріота Херсона. Коли в 1908 році його звільнили з посади старшого лікаря губернсько-земської лікарні, Товариство херсонських лікарів висловило офіційний протест Думі та держуправі, та й уся медична громадськість Херсонської губернії була шокована рішенням держуправи про усунення Бонч-Осмоловського, адже мотиви були надумані: причину знайшли в нестачі вугілля та очерету у видаткових відомостях губернсько-земської лікарні.
Коли в січні 1914 р. відкривалася лікарня ім. А. і О. Тропіних, йому, тоді ще ординаторові губернсько-земської лікарні, запропонували в ній посаду старшого лікаря, але Борис Федорович відмовився від цієї пропозиції і з відкриттям нового закладу став завідувати там хірургічним відділенням. У 1915-1918 рр. лікар брав участь в Європейській кампанії в якості старшого лікаря 44-го піхотного запасного полку. У січні 1918 року він повертається на роботу в лікарню ім. А. і О. Тропіних завідувачем хірургічного відділення, і у тому ж таки 1918-у обіймає посаду міського голови Херсона. А з березня 1919 року завідує лікарнею ім. А. і О. Тропіних.
Помер Борис Федорович від висипного тифу взимку 1921 року. Він жив, приносячи користь людям, затребуваний до останнього дня свого швидкоплинного життя. Він був похований серед тих тисяч жертв дев'ятого валу висипного, черевного і поворотного тифів у 1921 році. Могила його з плином часу було втрачена, на його будинку немає меморіальної дошки, проте пам'ять про нього жива у віках!
Джерела інформації:
Бонч-Осмоловський Борис Федорович (1870-1921 р.р.) [Текст]: [...в 1914-1921 рр. - зав. хірургічним відділенням, голов. лікар лікарні ім. Афанасія і Ольги Тропіних] // Безсмертя лікарні в їхніх іменах: [до 90-річчя лікарні ім.А. і О. Тропіних] / ред. Л.Т. Ремига. - Херсон, 2004.- С. 5.
Вблизи Александровской площади [Текст]: [о глав. враче, зав. терапевтическим отделением в 1914-1919 гг. Иване Ильиче Арефьеве и зав. хирургическим отделением, глав. враче в 1914-1921 гг. Борисе Федоровиче Бонч-Осмоловском больницы им. А. и О. Тропиных]//Бессмертны добрые деяния: Больнице имени А. и О. Тропиных - 85 лет /Г.И.Зубрис, Л.Т.Ремыга. - Херсон, 1999. - С. 6-11.
Гордеев, В. И. Выдающиеся врачи-хирурги Херсонщины [Текст]: [о Николае Бурденко, О. А. Юцевиче, Михаиле Горбенко, Иване Картаве, Петре Юрженко, Борисе Бонч-Осмоловском, Владимире Зильберштейне] / В. И. Гордеев, К. В. Гогун, В. М. Гандзюк // Клиническая хирургия. - 1983. - № 6. - С. 56-58.
Зубрис, Г. От богоугодного заведения до клинической больницы [Текст]: [история областной клинической больницы; есть о Борисе Бонч-Осмоловском] / Г. Зубрис // Новий день. - 2010. - 26 серпня. - С. 15.
Зубрис, Г. И. О Борисе Федоровиче Бонч-Осмоловском / Г.И. Зубрис // Анатомия милосердия. Херсонская городская клиническая больница имени Афанасия и Ольги Тропиных: [100-летию больницы посвящается] / Л. Ремыга, Т. Кондакова. - Херсон, 2014. - С. 200-203.
Павлова, И. Всё начинается с вешалки или в "Тропинке" трупы не закапывали [Текст]: [исторические сведения о больнице им. А. и О.Тропиных; есть биографические сведения о глав. врачах Б.Ф.Бонч- Осмоловском, В.З.Зильберштейне, И.И.Пентилюке, Л.Т.Ремыге] / И. Павлова // Грани. - 2004. - 25 марта.
Херсонська обласна клінічна лікарня вищої категорії [Текст]: 195 років. Професіоналізм і Гуманність на службі у людей: [про головних лікарів М. Л. Поппера, Я. І. Петровського, Е. А. Монтвило, Б. Ф. Бонч- Осмоловського, М. Д. Горбенка, М. М. Германа, Ю. Ю. Вороного, П. І. Юрженка, Н. А. Качуровського, С. М. Довгого]. - [Херсон]: [б.в.], [2015]. - 95 с.