Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

From the treasures of the book

Пропонуємо цікаві факти з життя відомого американського письменника, який жив винятково літературною працею, який знав славу й популярність, але якого не відразу зрозуміли й оцінили на батьківщині, завдяки якому на світ з’явилися нові жанри і чия популярність в Європі значно перевершувала славу в рідній країні – Едгара Аллана По.

У 2024 році йому виповнюється 215 років від дня народження.

  • Першою публікацією Едгара Аллана По був збірник віршів під назвою «Тамерлан та його вірші». Книжка складалася з 40 сторінок. Всього було надруковано 50 примірників. Свої перші твори він підписував псевдонімом «Бостонець».

  • Детективний твір «Вбивство на вулиці Морг» за авторством По поклало початок детективному жанру в тому вигляді, в якому ми його знаємо.

  • Вірш «Ворон» зробив його відомим, але не зробив багатим. За нього він отримав лише 9 доларів. Едгар По розповідав, що це був виклик самому собі – написати вірш 100 рядків, який легко було б прочитати на одному диханні.

  • Коли Едгару було 27 років, він одружився на своїй двоюрідній сестрі, Вірджинії Клем, якій через два місяці повинно було виповнитися 14 років. За сьогоднішніми мірками це може виглядати досить нестандартно, але в той час це було в порядку речей, так як дівчаток в середньому видавали заміж років у п’ятнадцять. Деякі біографи вважають, що протягом перших двох років шлюбу пара вела себе більше як брат і сестра, ніж чоловік і дружина. Але одне можна стверджувати точно: їх відносини були справжньою любов’ю. Нажаль, Вірджинії було всього 24 роки, коли вона померла від туберкульозу.

  • «Повість про пригоди Артура Гордона Піма» - єдиний закінчений роман Едгара По. Більшість його робіт – короткі розповіді. Роман розповідає про моряків, потерпілих через корабельну аварію і змушених вбити і з’їсти одного з членів команди, людини по імені Річард Паркер. Книга не отримала великого визнання і він навіть сам називав її «дуже дурною книжкою». Але через 46 років після виходу цієї книги сталася дуже схожа історія: корабель вирушив у плавання з Англії до Австралії, по дорозі затонув, а команда опинилася посеред океану в рятувальній шлюпці. І щоб вижити, вони вирішили вбити і з’їсти одного зі своїх товаришів, і його звали Річард Паркер.

  • За 80 років до появи теорії про утворення Всесвіту в результаті великого вибуху Едгар Аллан По припустив те ж саме в своєму вірші «Евріка».

  • Його передчасну кончину оточує таємниця. За тиждень до того, як Едгар По був знайдений на вулицях Балтімора, він виїхав з Вірджинії, щоб відправитися в Нью-Йорк, щоб владнати справи перед новим одруженням. Едгара Аллана По знайшли на вулиці в коматозному стані 3 жовтня 1849 року і відвезли в лікарню. Він помер через 4 дні, не приходячи в свідомість. І ніхто так і не дізнався, які події передували цій трагедії. Але коли його знайшли, він був просто на себе не схожий – брудний, оброслий, з неживим згаслим поглядом. Одяг на ньому був явно не його, а чиєсь чуже старе пальто, все в плямах, поношені черевики, старий солом’яний капелюх. Це було не схоже на нього, адже він завжди ретельно стежив за зовнішнім виглядом. Точна причина смерті письменника досі невідома, і, ймовірно, ніколи не буде відома.

    Через 24 роки після смерті прах Едгара Аллана По за громадської ініціативи був перепохований, а на могилі встановили надгробний камінь, на якому зображено ворона.

  • На честь Едгара По названий кратер на Меркурії.

    Команда з американського футболу «Baltimore Ravens» отримала назву на честь вірша Едгара По «Ворон».

    У 1988 році на альбомі Ainsi soit je…французької співачки Мілен Фармер, 3-м треком вийшла пісня «Allan», присвячена Едгару Аллану По. Пізніше в 1989 році вона була виконана Фармер на її концертному турне і випущена live-синглом.

    На рахунку групи The Alan Parsons Project є альбом Tales of Mystery and Imagination (1976), присвячений життю і творчості Едгара По.


Вітаємо українців усього світу з Днем Соборності! І пропонуємо ознайомитися з цікавими фактами про цей день.

  • 1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали «передвступний» договір про Злуку у Фастові, після якого й прийняли ухвалу про наступне об’єднання двох частин України в одну державу. Проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

  • У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості.

  • Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.

  • . Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг — історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так символічно продемонструвати державну єдність.
    З 2000 років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг уздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами Києва, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України.

  • На державному рівні, офіційно свято Соборності стало святкуватись з 1999 року, згідно указу діючого президента на той час – Леоніда Кучми.

    У 2011 році указом    президента Віктора Януковича День соборності 22 січня скасований на офіційному рівні. Відновлено вже у 2014 році після його втечі.

  • Національний банк України у межах серії «Відродження української державності» ввів в обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень з нагоди сторіччя Злуки у 2019 році. Назвали — «100 років Акту об’єднання — соборності українських земель», тираж її становив 40 тисяч штук.


Українська мова – це безцінний, найважливіший духовний скарб нашої нації. Пропонуємо підбірку фактів про українську мову, які можливо вас зацікавлять.

  • За даними Національної Академії Наук України, Сучасна українська мова містить близько 256 тисяч слів.

    За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська  (84% спільної лексики), далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%).

    До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.На відміну від інших східнослов’янських мов, іменник в українській має 7 відмінків. Він існує також в латині, грецькій і санскритській граматиках.

  • Точно сказати, коли зародилася українська мова складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку, турецьку тощо. За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту.

    Найдавніше письмове джерело, в якому вперше згадуються слова, записані українською мовою датується 448 роком нашої ери. Тоді візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”.

    В різні історичні періоди українську мову називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва “руська мова”.

  • У «Короткому словнику синонімів української мови», де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово «бити» — аж 45!

    В українській мові є три форми майбутнього часу. Наприклад, проста (піду), складна (йтиму) і складена (буду йти).

    Цікавим фактом є те, що українська багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально - пестливу форму, яку вжито в гімні України «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці».

    В українській мові найуживанішою є літера «п», з неї починається найбільша кількість слів. Натомість найменш уживана — «ф», її вживають переважно в запозичених словах.

  • В українській є особливі слова — паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, приміром: «Я несу гусеня», або ж «ротатор».

    Українську офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тож Котляревського вважають основоположником нової української мови.

    Перший український «Буквар» видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, знайдений 1927-го в Римі. Нині стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.

    Найстарішою українською піснею вважають баладу «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?».

  • Найбільше перекладів серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка. Його переклали 147 мовами народів світу.

    Найбільше псевдонімів мав поет Олександр Кониський — свої твори він підписував 141 іменем, в Івана Франка було 99 псевдонімів, а письменник Осип Маковей користувався 56 вигаданими назвами.

  • В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

    Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?"

  • За інформацією з різних джерел, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Українська мова є рідною для 36-37,5 мільйонів осіб. У світі від 41 до 45 мільйонів осіб володіють українською.


Пропонуємо кілька цікавих фактів про нашу планету, викладені у книзі «Земля», випущеної видавництвом КМ-БУКС у 2017 р.

Ця книга є у фондах Гончарівки. Тож, якщо цікаво – ви зможете почитати її після того, як  бібліотека знову почне працювати.

More
  • Найбільший метеоритний кратер Вредефорт розташований у південній Африці. Його діаметр становить приблизно 300 км.

  • Землетрус, що стався в Чилі у 2010 році, був настільки потужним, що буквально пересунув місто Консепсьйон на 3 км на захід.

  • Найактивнішу сейсмічну зону Землі через її грізну історію називають Тихоокеанським вогняним колом. На цей район припадає 75% усіх вулканів та активних рухів плит, що впливає на геологічну будову всієї планети, включно з Андами, горою святої Єлени, островами Японії та Кракатау – одним із найнебезпечніших вулканів.

     

  • У Тихому океані неприродно високий рівень кофеїну, зумовлений викидом каналізаційних вод.

    Площа Тихого океану в чотири рази більша за площу Місяця.

  • Найвища хвиля: Аляска 1958.

    Хвиля висотою 520м – це вище за 100-поверхову будівлю.

    У 1958 році землетрус викликав потужний каменепад на Алясці, внаслідок чого виникла найбільша в світі хвиля. Коли мільйони тонн каміння обрушилися у вузьку протоку, стався масивний «сплеск». Стіна води знищила бухту, вирвавши з корінням мільйони дерев.


Херсонський письменник Віктор Вальд встановив своєрідний рекорд на міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова». Так, у 2017 році його історико-пригодницький роман «Останній бій Урус-шайтана» здобув одразу три нагороди – першу премію конкурсу «Коронація слова», спеціальну премію від Андрія Кокотюхи «Золотий пістоль» за найкращий гостросюжетний роман та спеціальну відзнаку від Всеукраїнської асоціації мусульманів «Альраїд».

 


Для виробництва паперу використовували багато рослин: бавовну, комиш, стебла коноплі, льону і тютюна, відходи кукурудзи та багатьох інших однолітніх рослин і навіть мох. На папері з моху в 30-ті роки в СРСР була випущена книжка про методи переробки цих спорових рослин у папір.


Першою херсонською незалежною приватною газетою є «Югъ», яка почала виходити 1 березня 1898 року. ЇЇ редактором-видавцем був краєзнавець, засновник музею старожитностей Віктор Іванович Гошкевич. Головна перевага газети серед інших, які виходили у той час, полягала в тому, що редактору вдалося згуртувати навколо видання найвідоміших вчених, краєзнавців, літераторів і навіть економістів губернії. Саме тому на шпальтах газети друкувались ґрунтовні статті, дослідження, оригінальні та перекладні оповідання, вірші, фельєтони. До речі, у нашій книгозбірні ви зможете погортати сторінки цього видання!


Найпершим серед парків сучасного Херсона є рукотворний Казенний Сад, закладений у 1783 році на південно-західній околиці міста, на березі річці Верьовчина. Його облаштуванням опікувався англійський садівник Моффет, який висадив понад 1000 англійський дубів. Крім того, на території саду було побудовано воксал – приміщення для танців, концертів та вистав. Цей парк був улюбленим місцем відпочинку городян, а зараз тут знаходиться Херсонський обласний ліцей.

 


ЯК ФЛІРТУВАЛИ ЗА ДОПОМОГОЮ КНИГ!

А чи знаєте ви, що в далекі часи, коли не можна було просто відправити віртуальну листівку або поставити лайк, щоб натякнути про свою симпатію, сигнали посилали за допомогою таємної мови книг? У вікторіанську епоху в Англії та в кінці XIX століття в Америці правила поведінки ставали все суворішими, тому молодь шукала неявні способи фліртувати один з одним. Існували навіть картки для флірту - інструкції по спілкуванню з протилежною статтю за допомогою будь-якого предмета, наприклад, книги.

 Ось деякі рекомендації:

- Тримати книгу догори ногами - значить поставити запитання «Ви мене любите?».

- Притиснути книжку до правої щоки, значить - «Ви занадто бажані». До лівої - «За нами спостерігають».

-  Покласти книгу на коліно - «Ви можете поговорити зі мною».

- Провести книгою по лобі - «Я люблю вас».

-  Тримати її обома руками, значить задати питання: «Чи можна проводити вас додому?».

ГОТОВІ ФЛІРТУВАТИ ЗА ДОПОМОГОЮ КНИГ? ЧИТАЄМО І ФЛІРТУЄМО!!!


«Чи знаєте Ви?»

Селище ВЕЛИКА ЛЕПЕТИХА (Херсонська обл.), село МАЛА ЛЕПЕТИХА (Херсонська обл.). Прислухайтесь, як звучить слово "Лепетиха". Лепече, лопоче, леліє вода в струмках і річечках; лепече, лопоче мала дитина, ще не вміючи говорити; лепече незнаною нам мовою мила жіночка, намагаючись щось сказати чи запитати. Саме так ми відтворюємо враження від звучання чогось приємного, милого, м'якого, але неясного, незрозумілого... У нашій мові є багато слів, якими можна передавати враження від чиєїсь мови (це так звані звуконаслідувальні слова: джерготіти, тріщати, бубоніти, гугнявити та ін.). Про чию ж мову йдеться у слові Лепетиха?

Виявляється, це мова французька. Обидва поселення засновані французькими емігрантами у 1795 р. Їхньої мови не розуміли селяни з оточуючих сіл, отож і казали, мабуть, про них: "Щось лепечуть, а що — не розбереш..." А все ж були наші з вами предки людьми доброзичливими і приязними — не сказали ж "белькочуть", "ґерґочуть", а лепечуть — як діти. Давно вже заросли травою стежки, якими ходили ті перші поселенці-французи, а пам'ять про них — у назві Лепетиха — живе.

(Коваль Алла Петрівна. Знайомі незнайомці: походження назв поселень України. – Вид. 2-ге. – К. : Либідь, 2012. – С. 126-127).


Хрест товариства тверезості

Хрест із жовтого металу з трьохпелюстковими заокругленнями на кінцях і отвором угорі для кріплення. На центральну частину хреста накладений семираменний хрест з терновим вінцем у центрі. У верхній частині відзнаки напис: «СЛАВА БОГУ ВЪ ВЪКИ». У нижній частині хреста напис: «ВЪ ПАМАТЬ СВ. ТВЕРЕЗОСТИ». На двох горизонтальних раменах хреста написи: ліворуч «ІС», праворуч «ХР». На звороті напис на горизонтальному рамені хреста: «ЇИСУСЕ! ЇИСУСЕ!», на вертикальному рамені зверху донизу: «ЙЄ ДАИ[М]О! СВ ТВЕРЕЗОСТИ ЗЛОМИТИ».

Братства та місії тверезості – одна із діяльності, що їх проводило з XIX ст. греко-католицьке духовенство при церквах у Галичині та на Буковині. Зважаючи на великі масштаби, яких набрало пияцтво, що, своєю чергою, підривало здоров'я і збільшувало смертність серед українського народу, братства та місії своїм завданням ставили цілковите утримання від вживання міцних напоїв і тютюну. Після складання «обіту» «дійсні члени» повною мірою мали дотримуватися цих засад, а «прихильниками» ставали особи, що їх «схвалювали».

(Круковський Орест Сергійович. Українська Фалеристика: (із фондів Львів. іст. музею) : [альбом-каталог]. – Л. : Апріорі, 2011. – С. 35.).


А чи знаєте Ви, що найдорожчою книгою, що знаходиться в приватних руках, є так званий "Лестерський кодекс"?

Інша її назва - «Трактат про воду, землю і небесні тіла", створений Леонардо да Вінчі. У 1994 р. її купив за 24 млн. доларів знаменитий засновник компанії "Microsoft" Білл Гейтс. Книга являє собою збірник думок, знахідок і висновків Леонардо да Вінчі на різні теми. Сама книга - це всього 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою, причому прочитати таку книгу можна тільки за допомогою дзеркала


Фестиваль їстівної книги.

«Деякі книги потрібно спробувати, інші проковтнути, а треті - розжувати і перетравити», - сказав якось сер Френсіс Бекон. Схоже, деякі люди сприйняли його слова буквально і почали практикувати це регулярно. Точніше, раз на рік. Міжнародний фестиваль їстівної книги, також відомий як День їстівної книги, - це щорічний захід, який проводиться 1 квітня або в найближчі до цієї дати дні в різних країнах світу. Вона об’єднує видавців, письменників, ілюстраторів, бібліотекарів і всіх бажаючих любителів книг, які збираються, щоб оцінити їх ... «поживну цінність». Учасники створюють «їстівні книги», які виставляють, фотографують, обговорюють, а потім - з’їдають в той же день.


В деяких американських бібліотеках відвідувачі можуть не тільки читати та навчатися, а ще й спати. Щоб не мучити студентів, які засинають прямо на підручниках, бібліотеки вищих навчальних закладів облаштовують спальнями.

Так, студенти Мічиганського університету вже можуть відпочити під час тривалої роботи над навчальним чи науковим матеріалом у кімнаті з шістьма комфортними розкладушками. Тривалість одноразового використання спальної кімнати – не більше 30 хвилин, яких, на думку бібліотекарів, цілком достатньо для короткого перепочинку.


Що таке перепічка?

Корж з прісного тіста, що печеться на сковороді, змащеній маслом або салом.

Перепічки робили тоді, коли не вистачало хліба. Готували із прісного тіста, переважно у суботу на сніданок. Виробові надавали круглої плоскої форми, випікали на сковороді в духовці або на плиті, смачили олією, салом.

Перепічки виготовляли також із дріжджового тіста і пекли у печі перед тим, як поставити туди хліб. Вони отримали назву "підпалки".

Сталий вислів: Перепічку зробити з когось - "розправитися з кимось", "побити когось".

(Україна в словах: мовокраїнознав. слов.-довід. / упоряд. Н. Данилюк. – К. : Просвіта, 2004. – С. 361-362)


Іноді в черзі можна почути такий діалог:

- Ви останній в черзі?

- Я не останній, я крайній.

А чи знаєте Ви, як правильно сказати: Хто КРАЙНІЙ чи ОСТАННІЙ?

Правильно запитати: «Хто останній у черзі?» Багато людей уникають слова останній через те, що одне з його значень має такий негативний відтінок, як: «нікчемний, найгірший серед інших, поганий». А дарма, бо основне значення слова останній  «той, що закінчує ряд предметів, явищ, дій...»

(Авраменко С. 100 експрес-уроків української. Київ: Книголав, 2018.  С. 184-185).


Веселка

Це неперевершене за своєю красою небесне явище не могло не дістати в народній міфології свого тлумачення. Веселка має безліч назв, і майже всі вони вказують на невизначеність її сприйняття: райдуга (тобто райська дуга), Божий лук, Богородичий пояс та ін. Повсюдно вважалося, що веселка вибирає, висмоктує воду з озера річки або навіть колодязя, неначе змій. Іван Франко занотував таке уявлення: Іноді веселка випиває разом з водою жаб і риб, які пізніше при великих бурях падають з неба. Вона може всмоктати навіть чоловіка і викинути його на інший кінець світу. Саме тому це явище викликало не тільки захоплення, а й жах. У жодному разі не можна було показувати на веселку пальцем. Вірили, що людина, яка прийде під цією чарівною дугою, змінить свою стать. Отож аби змінити стать майбутньої дитини, жінки йшли напитися води з того місця, де пила веселка.

(Боряк О. Україна: етнокультурна мозаїка (Київ: Либідь, 2006. – С. 17.)


Чи знаєте ви, що слова мають свою біографію? Про це розповідає Євгенія Чак у своїй книжці "З біографії слова". Знайомство з біографією слів буде цікавим і дорослим і дітям.

Чак Є. З біографії слова. – К.: Веселка, 1976. – 80 с.


Біографія слова «фіаско»

 

Коли йдеться про якусь невдачу, ми часто вживаємо слово «Фіаско». По італійському так називається пляшка. Але який зв’язок  між пляшкою та невдачею? Вчені зробили кілька спроб з’ясувати це питання. На думку деяких з них, в середні віки в Італії  невдасі - артистові вішали на шию пляшку. Але мабуть, найбільш вірогідною є версія про те, що слово фіаско пов’язане  з виробництвом. У середні віки Венеція славилася художнім склом; майстри дуже дорожили якістю своїх виробів. У процесі роботи. помітивши найменшу ваду в коштовному сосуді, вони, не бажаючи випускати браку, робили звичайну пляшку (fiasco). Очевидно, це слово, що почало в переносному значенні виражати неуспіх, невдачу, перейшло від склодувів до інших верств населення. І мабуть, звідси вже походить звичай - вішати пляшку на шию невдахам - акторам.

  • Біографія слова «Етикет»

     

    По-французькі слово «Етикет» означає «квиток», «ярлик». Колись для учасників різних церемоній або урочистих прийомів випускали квитки  із вказівками про те, що вони мають робити, як поводитися. Відтоді слово, що означало квиток, почало означати й правила , норми поведінки на офіційних зустрічах, церемоніях.

  • Біографія слова «Арена»

     

    «Арена» латинською мовою означає «пісок». У велетенському Колізеї – цирку, що був споруджений у Стародавньому Римі у першому столітті нашої ери і вміщував 70 тисяч глядачів, а також у цирках інших міст майданчик, де відбувалися бої гладіаторів, посипали піском, який вбирав кров, пролиту під час цих поєдинків. Згодом і сам майданчик, на якому відбувається циркова вистава, почали називати ареною. У переносному значенні слово арена означає також місце, район воєнних дій чи взагалі поле діяльності.

  • Біографія слова «Академія»

     

    Назва «Академія» прийшла до нас із Стародавньої Греції і пов’язана з ім’ям міфологічного героя Академа. Словом герой (з грецької – владика, пан) у міфології спочатку називали дух померлих визначних предків, вождів, що, за повір’ям, впливав на живих. Стародавні греки вірили, що герої продовжують жити в гробниці і є захисниками і рятівниками від усього лихого.

    Проте, гадали греки, герої можуть бути й небезпечними, якщо їх не шанувати. У передмісті Афін за міською стіною, була могила; вважалося, що там похований герой Академ. Священний сад навколо могили на честь героя було названо «Академією». В алеях саду філософ Платон, який жив у 4 столітті до нашої ери проводив бесіди із своїми учнями, тому заснована ним школа дістала назву академія. Пізніше словом академія почали називати наукові й вищі навчальні, а також художні заклади.

  • Біографія слова « Шофер»

     

    Слово «Шофер» запозичене з французької де CHAUFFER - кочегар. Спочатку так називали людину, яка обслуговувала залізничний потяг, а трохи пізніше і паровий автомобіль. Це слово означало не водія потяга чи автомобіля, а його кочегара, який кидав вугілля у топку. «Шоферами» в часи Французської революції називали розбійників, які під час грабунків маскували обличчя сажею.

  • Біографія слова «Саботаж»

     

    Прихована, замаскована протидія будь-яким заходам, намагання перешкодити їх здійсненням. Слово походить від французького sabotaqe - «стукати дерев’яним черевиком». Це був прилад для роботи ткацького верстату, яким можна було заблокувати його роботу.


Чи замислювались ви про те, скільки цікавої інформації розміщується на сторінках періодичних видань? Мабуть ні.

Ми вирішили підібрати для вас кілька цікавих фактів зі сторінок періодичних видань, які зберігаються у фондах Гончарівки.


За один день населення зростає у чотири – п’ять разів.

На Львівщині у невеликому містечку Самборі раз на рік – 14 лютого, у День святого Валентина, населення зростає у чотири – п’ять разів.

Річ у тім, що там у церкві Різдва Пресвятої Богородиці перебувають мощі Святого Валентина, автотентичність яких підтверджує документ Папи Римського від 1759 року. Тому сюди з’їжджаються закохані щоб подякувати Святому і ті, хто хоче  знайти кохання. Крім того, у Самборі  є костел Матері Божої і щастя святого Івана Хрестителя, костел і монастир ордену отців бернардинців 17 ст., а також там є можливість побувати на концерті органної музики.

За матеріалами газети: «Урядовий кур'єр».-  2010. -  №107

  • Яка рідкісна рослина зростає на Україні, палання якої описано у Біблії?

    Рідкісна рослина зростає на горах Гостра у Гусятинському районі і Голиця в Бережанському районі, що на Тернопіллі. Ця рослина – ясинець  білий, яку ми знаємо під назвою – неопалима купина. Її властивість палати і не згорати описано у Біблії, саме з такого палаючого куща Бог заговорив до Мойсея. Ця рослина має речовину, яка сприяє утворенню випарів у тиху сонячну погоду. Якщо до куща піднести сірник, то він спалахує  кольоровими  вогниками, але залишається неушкодженим. Тому ясинець білий вважають квіткою незнищенності. Гора Гостра входить до заповідника «Медобори», тому відвідування її обмежено.

    За матеріалами газети: «Урядовий кур'єр». -  2019. - № 145.

  • Уперше було повідомлено про технічне обладнання для дихання під водою ще в 1531 році. Це була велика дерев’яна діжка, до якої прив’язували вантаж і спускали у воду до гори дном. Стиснутого повітря, яке знаходилося у діжці вистачало нирцю, щоб затримавши дихання, увійти у воду.

    У 1690 році англійський астроном Едмунд Галлей удосконалив цей апарат, приладнавши до нього додаткові відкриті знизу ємкості. Коли ємкості досягали дна, повітря, що знаходилося в них, по шлангах надходило до водолазного куполу. Водолазний одяг з металічним шоломом придумав у 17 сторіччі німецький винахідник Клейнгерт. Подача повітря здійснювалася за допомогою насосу.

    Пізніше з’явилися батисфера і батискаф. І, нарешті, революційний винахід 1943 року, Жака Ів Кусто та Еміля Таньяна – акваланг. Берт Уеббер застосував магнітометр, Мел Фішер сконструював прилад для чищення днища від мулу та піску, а каюти «Титаніка» вже обстежували за допомогою приладів з дистанційним керуванням. В наш час аматори підводного плавання можуть використовувати безліч пристосувань і вибирати найбільш зручніші для себе.

    За матеріалами журналу: «ЕКЗО». – 2006. - № 8 - 9.

  • Яка область в Україні межує з чотирма державами одразу?

    В Україні лише одна область, яка межує з чотирма державами одразу, це Закарпаття. Воно має кордони з Польщею, Угорщиною, Румунією і Словаччиною. Це край, де багато місць, що починаються з «най»: найвища гора України - Говерла, найбільше гірське озеро – Синевир, найвисокогірніша транспортна магістраль – Яблунецький перевал, найглибша лікувальна установа – Солотвино, найпівнічніша місцевість у світі, де вирощують чай – гора Красна Гірка, найдовший залізничний тунель – Щербин-Сянки, а також Липова алея в Ужгорді, яку насадили чехи 100 років тому, нині найдовша така алея є в Європі - 2,2 км. та географічний центр континентальної Європи біля села  Ділове Рахівського району.

    За матеріалами газети: «Урядовий кур'єр». – 2019. - № 120.

  • Цікаве про радіоаматорів

    Більше 50 років присвятив аматорському радіо В’ячеслав Скалій з Тернополя. Тисячі разів він виходив на зв'язок, спілкуючись із радіофанами з різних країн: Ірландії, Іспанії, США, Австралії, Мадагаскару  та багатьох інших країн і островів в тому числі із Антарктидою. В його  журналі  нараховується  біля 53 тисяч друзів. Вперше вивчив азбуку Морзе і вийшов в ефір В’ячеслав Скалій у 1962 році. Спілкування відбулося з жінкою. Жінок серед радіо аматорів мало тому їх позивний  включає спеціальні знаки YL (young lady). Існує спеціальний диплом, яким нагороджується  той, хто зумів вийти на зв'язок  із сотнею жінок. Є ще дипломи: за кількість розмов на певному діапазоні не менш ніж зі 100 країнами світу, диплом «Північний міст» й інші. Найскладнішим вважається зв'язок з антиподом: для України це атол Пальмира в Тихому океані. Існують і мертві зони: для Тернополя, наприклад, це зв'язок зі Львовом, що пов’язано з природними факторами. Цікаво, що радіоаматорами були прем’єр - міністр Індії Раджив Ганді, король Іорданії  Хусейн I, полярник, Герой Радянського союзу Ернест Кренкель. Сьогодні на коротких хвилях можна поговорити з королем Іспанії  Хуаном Карлосом де Бурбоном.

    За матеріалами газети: «Сегодня». – 2016. - № 227


Новинки з минулого сторіччя

Період розвитку людства кінця 19-го початку 20-го сторіччя відзначився активним впровадженням різноманітних, зокрема технічних, новацій у різних сферах. Пропонуємо вашій увазі деякі цікаві факти, про які писали на початку ХХ ст. у журналі «Мозаика нового мира» за 1903 рік.


Прототип хатнього домофону.

У Вієлі винайшли хатню поштову скриньку, де в будь який час, не виходячи із кімнати, можна визначити чи є там якийсь вміст. Скринька сконструйована таким чином, що її можна під’єднати до електричного дзвоника. Якщо при натисканні на кнопку роздається дзвоник, то в скриньці щось є, якщо дзвоника не чутно, то скринька порожня.

  • Протипожежні снаряди з води на початку 20 сторіччя.

    Останнім часом знаходять все більше застосування нові автоматичні вогнегасники системи Гриннель і Ліндер. Ці протипожежні снаряди мають важливе значення для фабрик і заводів. Вони розміщуються по всій будівлі фабрики у великій кількості, а у випадку пожежі автоматично відкриваються і пускають в будівлю масу води.

  • До виходу «Олімпіка» і «Титаніка»

    Найбільшим судном до цього часу вважався пароплав «Седрик» тепер йому доведеться поступитися першістю двом іншим суднам для трансатлантичної лінії. Велетні будуть перевершувати «Седрик» – один на двадцять, другий на тридцять футів. Щоб мати уявлення про розмір нових пароплавів треба відзначити, що на ньому можна розмістити усе населення повітового міста. Довжина «Седрика» складає 700 футів, ширина 75 футів, водовміщення 20970 тон. Команда складається з 350 членів; кухарі на кожен день подають понад 1400 страв, витрати на кухні та вартість вживання вин сягають десятків тисяч рублів.

  • Досягнення медицини або шарлатанство?

    Експерименти лікування синім електричним світлом дали дуже гарні результати при багатьох хворобах. Крім того, деякі фахівці повідомляють, що у разі використання синього світла є можливість проводити безболісно операції, не застосовуючи засоби, що усипляють. Опіки шкіри, а особливо слизової оболонки, під впливом синього світла загоюються краще.

  • Хто винайшов друкарську машинку?

    У Франції дехто Лафорі винайшов друкарську машинку для стенографування, що дозволяє писати до 400 слів на хвилину, тобто зі швидкістю, що значно переважає швидкість людської речі. Цей апарат, що був названий винахідником «Стенодактиль», схожий на звичайну друкарську машинку, з тією лиш різницею, що має всього 10 клавіш та друкує на стрічці, схожій на телеграфну.

    Замість літер він друкує цифрами від 1 до 5. П’ять правих відповідають приголосним літерам, а п’ять лівих – голосним. Таким чином на кожній половині полоси виходить велика кількість комбінацій. Залежно від числа і порядку клавіш, що нажимаються одночасно, щоб передати на папері умовними зображеннями усі звуки. Швидкість роботи на цій машині обумовлюється головним чином тим, що не доводиться шукати пальцями клавіші – вони весь час лежать на клавішах.

  • Збереження винограду

    Новий спосіб зберігання винограду, згідно поради доктора Моніка з Монако полягає в наступному: виноград опускаємо на чверть години у теплу воду, 35 градусів за Цельсієм., потім занурюємо рівно на 5 секунд в окріп, після чого опускаємо в холодну воду. Після повного його охолодження він викладається на чисте полотно і висушується на повітрі. Потому виноград зберігається в тирсі або у древесній вовні в прохолодному та сухому місці. Неодноразові експерименти підтвердили, що, збережений таким способом в липні, виноград залишався цілковито свіжим до березня місяця наступного року.

  • Світ дизайну. Вибір та розміщення меблів

    Вибір меблів для помешкання залежить, звісно, від матеріальних статків кожного і його особистих смаків. Але так чи інакше існують декілька загальних правил, котрих, беззаперечно, потрібно дотримуватися. У залі, вітальні, приймальній кімнаті не місце скляній шафі. Давній servant, на якому виставлялися рідкісні порцелянові речі, прикраси і різні дрібнички прибираються тепер із вітальні, що свідчить про поліпшення смаку. Також недоречно розміщувати у вітальні родинні світлини і взагалі усілякі дрібниці; їх місце у спальні, будуарі, кабінеті. Письмовий стіл з приладдям може знаходитися тут. Розкішні видання у вишуканій оправі можуть знаходитися тут також.

    Найкращою кімнатою в будинку повинна бути спальня. Найбільша розкіш в спальні, яка свідчить про витончений смак це – бездоганна чистота і постійний порядок. Приймати відвідування в спальні не годиться – сюди має доступ тільки лікар. В спальні молодої панянки потрібно уникати всілякої розкоші. Адже цнотливість і ніжність найкраща прикраса молодої дівчини. На завісу до вікон і ліжка та на оббивку інших меблів краще за все використовувати білий серпанок і світлий кретон з квіточками. Робочий столик неодмінно має бути в цій кімнаті для того, щоб молода дівчина мала можливість присвятити свій вільний час серйозній роботі чи виготовленню маленьких подарунків.


Найдовше речення у світі

Найдовше речення у світі було написане Віктором Гюго у романі «Знедолені» і складалось з 823 слів. Це відомий роман видатного письменника, над яким Віктор Гюго працював більше 20 років. До речі, цього французького автора настільки шанували, що вулицю, де він жив у Парижі, перейменували його іменем ще за його життя.


Толкін сам створив мову ельфів для своїх романів

Джон Рональд Руел Толкін створив кілька штучних мов: Квенья, або мову вищих ельфів; Сіндарін – мову сірих ельфів. З дитинства письменник захоплювався мовами. Він вивчив латину, грецьку, давньоанглійську, англосаксонську, французьку, німецьку, іспанську, фінську, готську, валлійську та давньоісландську. Джон Рональд міг граючи вигадати власну мову. Відомі також створені ним мова невбош на основі викривлених слів з англійської, французької та латини та наффарська мова. До речі, Толкіна ніхто й ніколи не називав за першим іменем, Джоном. Друзі й рідні називали його Рональдом, а шкільні товариші – Джоном Рональдом.


Фіалки Гете

Йоганн Вольфганг фон Гете любив квіти, обожнював фіалки. Він навіть займався їх розведенням, до того ж дуже цікавим способом. Виходячи на будь-яку прогулянку зі сприятливими для висаджування фіалок кліматичними умовами, брав із собою пакетик насіння. Знаходив зручне місце для посіву та висипав туди насіння. Німці кажуть, що в передмістях Веймара до сих пір ростуть фіалки, які називають «квітами Гете». А німецькі садівники вивели величезну кількість сортів фіалки, названих ними на честь героїв творів Гете.


Calendar

      1
2 3 45 6 78
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031