Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Популяризаторська робота бібліотек

Популяризаторська робота бібліотек

В Херсонській ЦБС продовжували працювати профільовані філії: бібліотека сімейного читання (міська бібліотека-філія № 1), бібліотека екологічного напрямку (міська бібліотека-філія № 17), бібліотека-клуб (Кіндійська селищна бібліотека-філія).
Завжди жвавий інтерес і емоційний відгук викликають різноманітні інтерактивні бліц-опитування, тестування, анкетування. З метою відстеження динаміки змін читацьких інтересів і корегування щорічної передплати у бібліотеках Херсонської ЦБС розповсюджується анкета “Читання періодичних видань в бібліотеці”. Традиційно найбільш сталим попитом користуються періодичні видання, спрямовані на допомогу навчальному процесу. Але цього року помітно змістилися акценти на користь видань, що сприяють розквіту духовного і творчого потенціалу особистості або відповідають її потребам щодо дозвілля, тобто це видання з питань мистецтва, спорту, рукоділля, релігієзнавства, дизайну, техніки тощо. Цей спектр періодики є найбільш динамічно зростаючим.
З метою просування читання як тренду серед різних верств населення засобами різноманітних форм бібліотечної роботи, розширюючи можливості організації культурно-пізнавальних заходів з використанням сучасних інформаційних технологій, був проведений загальносистемний марафон “Святкових днів калейдоскоп”. Марафон включав чотири великих заходи, різні за тематикою (військово-патріотична тематика, сімейні цінності, українознавство), різні за формою. В ньому взяли участь 12 бібліотек-філій. Найкращими були визнані заходи  бібліотек-філій №№ 11, 14, 16. В рамках заходу філія № 16 підготувала персональну виставку-хобі  “Моя вишиванка”, бібліотека-філія № 11 представила майстер-клас  творча палітра з виготовлення  ляльок-мотанок під назвою: “Ляльки спонукають вивчати історію”, бібліотека-філія № 14 підготувала матеріал про народні обереги.
Серед очікуваних результатів – покращання іміджу бібліотек в мікрорайонах обслуговування, залучення нових користувачів, а також благодійників, спонсорів.
“Калейдоскоп читацьких уподобань”, “Читач радить читачу”, “Залиш свій відгук саме тут”, “Думка про книгу”, “Зошит особистої думки”, “Напиши від душі” та ін. – такі назви мають книги відгуків про прочитане, що ведуться в бібліотеках міста. У бібліотечній практиці така форма роботи застосовується вже давно, але останнім часом в оціночному кліматі сьогодення, коли відчувається брак спілкування, інтерес до неї спалахнув з новою силою. Треба зазначити, що працівники бібліотек творчо підійшли до організації надання можливості користувачам висловити свої думки щодо читання і запропонували нові, більш сучасні форми, серед яких закладки визнання “Книга  ця – те, що потрібне”, “Книга, як привід для роздумів”, “ВООК – симпатія”, “Перечитай! Переосмисли!”, градусник читацьких уподобань. Але найцікавішими виявилися такі форми, як Майстерня читання, KNIGOBOZ “Книжковий навігатор читача”, який включає в себе стенди “Книжковий фарватер”, “Книжковий дозор”, тематичні полички “Точка роздуму”, “Стань зіркою! Читай!”. Особливе місце в цій формі роботи займає Ярмарок читацьких думок, метою якого є збір літературно-критичних доробок читачів. При такій формі роботи читач-порадник виступає в ролі помічника бібліотекаря у популяризації книги та читання. Треба зазначити, що останнім часом набувають популярності індивідуальні книжкові виставки, авторами яких виступають самі читачі. Роль бібліотекаря в даному випадку  обмежується лише порадами щодо правил оформлення книжкової виставки. Нещодавно така форма залучення читача до роботи бібліотеки використовувалася тільки у відділі обслуговування центральної бібліотеки,  але тепер  її використовують і бібліотеки-філії. Тематика цих виставок була різноманітною: “Читання - це свято душі», “Репертуар для модного читання”, “Сакральний світ та магічний простір Трипілля”, “Мій кумир з книжкової долини”.
Сприяють популяризації літератури та бібліотеки як центру інтелектуального дозвілля і такі форми роботи, як бліц-опитування, рейтинг-анкетування “Краща книга року”, “Краща книга сезону”, за результатами яких оформляються книжкові виставки, перегляди літератури, проводяться суто бібліотечні форми масової роботи, як: обговорення, круглі столи, читацькі конференції, культурологічні читання тощо.
Для виявлення відношення мешканців міста до читання та бібліотеки та найбільш повного задоволення їх потреб в бібліотеках проводяться різноманітні аналітичні дослідження. Серед традиційних методів вивчення читацької активності, різноманітності інтересів слід назвати аналіз читацького формуляра (окремих  читачів або окремої групи читачів) за певний відрізок часу. Такі дані індивідуальних аналізів читання  використовувались у складанні індивідуальних рекомендаційних списків.

Для  вивчення читацьких інтересів бібліотекарі Великоолександрівської ЦБС традиційно використовують спостереження, усні опитування, анкетування, суцільний облік запитів читачів, дні якості, дні читацької критики.
3 метою виявлення характеру, проблематики запитів, джерел і міри їх задоволення центральна бібліотека щоквартально проводить дні суцільного обліку запитів читачів. Для цього були вибрані останні тижні кожного кварталу звітного року, впродовж яких до спеціального бланка заносились відомості, отримані від читачів під час бесід. Аналіз отриманої інформації допоміг виявити прогалини в фонді, зокрема нестачу навчальних посібників з економічних, фінансових дисциплін для  вузів, соціальної психології, політології, логістики, рейтингових новинок сучасної української та зарубіжної літератури, виявити ступінь читацької поінформованості та потреб з тих чи інших питань, проаналізувати ефективність наочної популяризації літератури, професійний рівень бібліотекарів відділу обслуговування центральної бібліотеки з оперативного та якісного виконання читацьких запитів. Але вся ця робота, на жаль, немає логічного завершения через дефіцит бюджетних коштів на поповнення бібліотечних фондів. Відділом обслуговування центральної бібліотеки протягом 3-х днів серед дорослих читачів та юнацтва проведено бліцопитування “Книга в моєму житті”. Читачам було запропоновано відповісти  на такі запитання: Що вам в житті дає читання? Чи дійсно є конкурентами комп'ютер і книга? Чи прищеплюєте ви любов до книги своїм дітям, онукам? Чи задовольняє ваші читацькі потреби наша бібліотека? Опитування проводилось як в стінах бібліотеки,  так і поза її межами: були вибрані людні місця - місцевий ринок, автостанція, черги пенсіонерів у відділенні Укрпошти. В бібліотеці була заповнена 61 анкета, 3 читача відмовились заповнювати анкету. На вулиці було опитано 42 особи. Майже всі опитувані (92%) зійшлися на тому, що книга дає задоволення, пізнання, розуміння духовних цінностей, але були зізнання в тому, що не всі читають, або записані до бібліотеки (6,7%), дехто не міг відповісти, яку останню книгу прочитав або читає зараз (7,5%). 3 103 опитуваних 28 дали відповідь (молодь), що комп'ютер є конкурентом книги. Більшість опитуваних дорослих читачів не тільки самі читають, але й залучають до читання дітей, онуків. Тільки 20 опитуваних на запитання: “Чи задовольняє бібліотека ваші читацькі потреби?” -  відповіли ствердно. Звичайно, отримані дані бібліотекарі критично осмислюють, аналізують. Все ж таки цікаво знати громадську думку, оцінку своєї  діяльності і при нагоді скористатись цією інформацією у виступах, при написанні статей.
Центральна бібліотека передплачує досить обмежену кількість періодичних видань. З метою більш детального вивчення був проведений моніторинг “Періодика на всі смаки, що ти обираєш?” для визначення  рейтингів  журналів та газет. Місця розподілились наступним чином: серед журналів “Ліза”, “Дім і сім’я”, “Країна”, “Кореспондент”, “Караван”, серед газет – “Факти”, “Аргументи і факти”, “7-я”, “Новий день”, “Гривна”. Кожне видання має свою групу прихильників, які чекають з нетерпінням кожен номер.  Висловлювались побажання  передплачувати журнали природничого, технічного, медичного спрямування. На жаль, такі видання коштують досить дорого, а мають невелику читацьку аудиторію.
Головним акцентом виставкової діяльності сільських бібліотек Великоолександрівська ЦБС вважає те, що сьогодні публічна бібліотека повинна бути не тільки закладом, який реалізує право громадян на рівний і вільний доступ до інформації, але й центром міжособистісного спілкування користувачів. Спілкуватися можна не тільки в діалозі, а й опосередковано, через книжкову виставку. Адже виставкова робота,  крім розкриття фондів бібліотеки,  покликана забезпечити  усвідомлення мотивів до інформації, а також стимулювати здатність до інформаційного спілкування, читання. Щоб реалізувати ці завдання бібліотекарі намагаються зробити книжкові виставки для користувачів комфортними, доступними, актуальними, інтерактивними, цікавими та художньо оформленими.
Відзначаючи  свято Незалежності України у центральній бібліотеці була оформлена  виставка-триптих “ Україна Незалежна. Роки становлення”. Виставка висвітлила становлення України як держави, починаючи з трипільської культури, козацтва, голодомору, війни, перебудови, закінчуючи незалежністю України. У зверненні до читачів, заключними стояли два запитання: “Чого ми досягли за ці непрості роки?”, “Що потрібно зробити, щоб розбудувати Україну як  розвинену  державу?”. Свої роздуми читачі могли залишити в альбомі  “Відкритий мікрофон. Незалежність України”, або записати на диктофон. Найбільш аргументовані думки, враження надруковано в місцевій газеті "Жайвір”.
Немало уваги приділяється естетичному оформленню виставок: це і заголовки, написані гуашшю, заголовки вирізані з плівки-самоклейки,  квілінг,  об’ємні написи, аплікації та багато-багато іншого. Бібліотечні працівники, в свою чергу, не залишаються осторонь творчого процесу (виставки доповнюються виробами народних майстрів, картинами, поробками учнів ЦДТ та школи мистецтв і т.д.). Дуже часто такі виставки доповнюються альбомами відгуків, альбомами пропозицій, альбомами для бліц-інтерв’ю з читачами і, як правило, читачі обирають корисні для себе матеріали, знайомляться з роботами односельців, пропонують свої роботи та матеріали для наступних виставок. Вдалою професійною знахідкою для бібліотекарів, святом для читачів і окрасою для бібліотечного інтер’єру стали наступні виставки, організовані для дорослих читачів:
- виставка-ілюстрація “Євро – 2012"( на виставці демонструвались не тільки інформаційні матеріали, але й цінні здобутки футбольних фанатів – м’ячі, шарфики, спортивні енциклопедії і т. ін. Цікавим доповненням стала скринька з проханням залишити прогноз щодо головного призера. 122 користувача назвали головного переможця, але лише 8 назвали його правильно і отримали призи);
- цикл виставок-консультацій “Подорож  у пори року для досвідчених господарів та вправних господинь” (цикл склали виставки-поради “Зимова агрошкола”, “Що ти, весно, нам принесла?”, “Сонце на зиму, а літо на спеку”, “Осінь, як не з дощем, то зі снігом”. На виставці читачі мали змогу знайти інформацію щодо ведення господарства у кожну пору року і залишити власні секрети, поради щодо ведення присадибного господарства. Матеріали користувалися величезним попитом, а тому в нагоді були газетні та журнальні публікації. На замовлення  робились добірки матеріалів  з інтернету, ксерокопії);
- книжкова виставка-тест “Книга творить людину”, на якій демонструвалися книги найрізноманітніших жанрів. Читач, який обирав книгу з цієї виставки, мав змогу ознайомитись із коментарями та порадами психолога про те, як впливає читання на особистість людини і які риси характеру притаманні тим, хто обрав той чи інший жанр. Після ознайомлення з такими коментарями навіть досвідчені користувачі бібліотеки дізнавались про себе багато нового, звертали увагу на те, що пристрасть до жіночих романів, до фантастики, детективів накладає свій відбиток  на особистість, а може  бути іноді і ознаками хвороби;
- цикл виставок-образів “Жінка: крізь простір і час” (назви виставок, що увійшли у цикл говорять самі за себе: “Чи може жінка змінити хід історії?”, “Штурм бастіонів – справа для чоловіків?”, “Сучасна жінка: яка вона?”). Перед читачами розкрилися образи правительки  Клеопатри, княгині Ольги, революціонерки Клари Цеткін, вченої Марії Кюрі, співачки Соломії Крушельницької, письменниці Лесі Українки, політика Маргарет Тетчер та  ін.;
- виставка-інсталяція “Вигадливі орнаменти на дереві” до ювілею  Юрія  Шкрібляка (1822 – 1884). Організація цієї виставки захопила творчим процесом не тільки бібліотекарів, а  й читачів. В результаті, на виставці зібралась безліч виробів із дерева – ложки, глечики, шкатулки, оздоблення для ікон, хатинки і т.д. Особливою популярністю стала користуватись єдина книга “Родина Шкрібляків” - буклет про життя і творчість видатного майстра різьби по дереву, а чудовим доповненням стали книги та матеріали про сучасний стан різьбярства в Україні.
- цикл виставок-портретів “Націю творять особистості”, що  розповідали про видатних людей Німеччини, Франції, Англії, Італії, Росії. Розділи були присвячені великим політикам, меценатам і людям, які з тих чи інших причин є гордістю країни. Саме біля цієї виставки проводилось опитування читачів, які відповідали на єдине запитання: “Назвіть прізвище людини, яка є гордістю нашої країни, області, селища”. Підсумкова виставка складалась з матеріалів, присвячених тим людям, яких назвали читачі;
- виставка однієї книги “Письменник запрошує до діалогу”. На розсуд читачів була представлена книга Ліни Костенко “Записки українського самашедшого”, книгу доповнили матеріали про творчість письменниці, інші твори, а також твори українських письменників на тему роману, статті критиків.

Незвичайну етнографічну виставку-експозицію “Квітне земля України талантом свого народу” організувала Першокостянтинівcька бібліотека-філія Чаплинської ЦБС, де були представлені лава, рогач, українські вишиті рушники, посуд та споруджені піч, тин.

Здавна відомо, що Голопристанський край багатий на поетичні дарування. Серед них і ті, хто тільки розпочинає перші спроби пера. Щоб підтримати початківців та розвивати їхній талант, за ініціативи центральної районної бібліотеки Голопристанської ЦБС було вирішено створити літературно-мистецьку лабораторію “Чиста криниця”, керівником якої є  поет, публіцист, член Національної Спілки письменників України, автор багатьох поетичних збірок, начальник відділу культури і туризму Голопристанської райдержадміністрації, голова обласної організації “Просвіта” Олег  Олексюк.  На  засіданнях  Олег Васильович знайомиться сам і знайомить присутніх з поетичними доробками  юних любителів художнього слова. У вільному спілкуванні, з неабияким інтересом діти вивчають ази поетичної майстерності, дізнаються про нелегкий досвід написання творів відомими митцями.
Створення такої лабораторії стало поштовхом для зустрічей молодих талантів-початківців та вже відомих на всю область майстрів слова у літературній кав’ярні “Голопристанська Літерра”. Засідання кав’ярні вже відвідали поет-пісняр Володимир  Середа, Леонід Марченко, Марія Ярова, Анатолій Грабко.  Значний інтерес викликала досить специфічна область творчості – оповідання про ув’язнених - письменника із с. Стара Збур’ївка  Володимира  Калоші. Виступи майстрів пера чергувалися з читанням своїх творів молодими авторами-початківцями.
Твори учасників “Голопристанської Літерри” знайшли своє місце на сторінках  5-го і 6-го  випусків молодіжного альманаху “Молода муза”.

Справжні шоу-свята організовувала  для своїх користувачів Григорівська сільська бібліотека Чаплинської ЦБС. До  свята “Картоплі оду я складаю” було залучено майже все село: діти виготовили малюнки і склали оповідання, разом з вчителями зробили гарну композицію “Запросила на весілля”, оформлена книжкова виставка “Картопля знана й невідома”. Учні 4-го  класу виступили з екологічним шоу “Пригоди на городі”. Лунали пісні про картоплю “Ах, картошка”, “Антошка”, “Побували на весіллі” та частівки. Бібліотекар розповіла гумореску П. Глазового “Картоплина”. Господині демонстрували страви із картоплі. Яких тут страв тільки не було! Свято сподобалося всім.
В с. Хрестівка  Чаплинського району вперше в області відкрита  сільська художня галерея художників Херсонщини. У підготовці та відкритті безпосередньо була задіяна завідуюча бібліотеки-філії Макарчук Л.М. Її руками створені папки-досьє про художників галереї. Бібліотекар проводила екскурсії і є незмінним гідом. У день відкриття галереї проведена презентація книжкової виставки  “Літературне сузір'я Херсонщини”, де звучали вірші В. Кулика, М. Братана, В. Загороднюка, В. Піддубняка, М. Тимошенка.

Комунальна установа “Каховська районна об’єднана бібліотека” тісно співпрацює з бібліотекою геріатричного будинку. Поети клубу “Свічадо”, що працює при бібліотеці, завжди бажані тут гості. Вони ознайомили підопічних пансіонату зі своєю творчістю на вечорі вдячності “Вклонімося великим тим рокам”. Цікаво був проведений урок пам’яті до Дня партизанської слави “Право на безсмертя”, година спілкування “Мої літа, моє багатство”. Учасники заходу із задоволенням демонстрували свої творчі роботи: картини, вишивки, поробки із дерева та в’язані вироби. Розповідали про свої творчі плани.
В рамках програми “Ветеран” продовжувалося бібліотечне обслуговування одиноких людей похилого віку. Так працівники сільської бібліотеки с. Федорівка організували книгоношення для 9 жителів села, Чорнянської сільської бібліотеки для 6 жителів села, Волинської сільської бібліотеки для 4 жителів села.
Чорнянська бібліотека два рази на місяць для мешканців геріатричного будинку носила книги, проводила  різноманітні заходи: колядки “Вийди-вийди господарю”, візит вдячності “Даруй добро”.
У читальній  залі  центральної бібліотеки для широкого кола читачів було організовано  фіто-бар “Живої природи душа промовляє”. Бібліотекарі розповідали про лікарські рослини та їх використання у народній медицині. Присутніх частували чаями з пелюстків троянд, плодів шипшини, трави меліси. Під час бібліографічного огляду “Ліки навколо нас” присутні мали змогу ознайомитися з літературою, яка може допомогти у лікуванні народними методами, цікавими порадами, рецептами народних зборів трав, також  невимушено спілкуватися.
До 90-річчя села Семенівки працівниками бібліотеки та Будинку культури було організовано свято “Село моє, на світі ти єдине”, під час якого  присутні  мали змогу ознайомились з фотолітописом “Семенівці – 90”, книжковою виставкою “До рідного краю серцем прихилюся” та книжковою виставкою-портретом  “Життя, як спалах зірки” (про видатних земляків). Присутні відвідали музей, ярмарку сільськогосподарської продукції, виставку виробів народно-прикладного мистецтва, на якій було представлено вироби народних умільців села. Наостанок односельчани пригощались в імпровізованому шинку солодощами, українськими стравами та українськими піснями у виконанні народного ансамблю “Вербиченька”.
Фітобар “Запах з бабусиної скриньки” розпочався лекцією, яку для гостей Чорнянської бібліотеки провела лікар Волошина О.І. Бесіда дійсно мала дієву силу, адже інформація про основи фітотерапії, плюси та мінуси такого лікування була донесена у дуже доступній формі і з таким ентузіастом! В свою чергу бібліотекар представила відвідувачам цілий арсенал книг, з яких можна дізнатися про засоби народного лікування травами. У нагоді багатьом відвідувачам стала і виставка книг «Порятуй же нас, рослино!». Жвава бесіда, спільне обговорення проблем, добре слово, частування чаями з плодів та трав, порада лікаря, великий перелік запропонованої літератури, доброзичливість до відвідувачів – все це, без сумніву, сприяло залученню нових користувачів.
Новомаячківська бібліотека для дорослих  Цюрупинської ЦБС продовжувала пошукову роботу з вивчення історії свого села. Народознавчо-краєзнавчий музей, що створений  та працює в бібліотеці, налічує  289 експонатів -  предметів ужитку.
Протягом останніх років все більше і більше згадують наші співвітчизники традиції, культуру та майстерність своїх предків. І не тільки згадують,   а й самі вчаться вишивати, шити, створювати вироби з дерева тощо. З метою сприяння збереженню й популяризації краєзнавчої інформації про відродження, підтримку  й розвиток народних і культурних традицій, історичної спадкоємності поколінь, виявлення, збирання матеріалів про творчість непрофесіоналів - художників, поетів, письменників, майстрів прикладного мистецтва проводилась  бібліотечна акція “Самородки Цюрупинщини”. В ході акції бібліотечні працівники разом з майстрами створили персональні  скрапбукінги майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Авторські роботи майстрів декоративно-прикладного мистецтва наших земляків відомі мешканцям району, області та гостям славного козацького краю. Вони слугують візиткою Цюрупинського  району і окрасою домашнього інтер’єру. Виставки декоративно-прикладного мистецтва бібліотечні працівники організовували під час фестивалю “Козацькому роду-нема переводу”, присвяченому 300-річчю заснування Олешківської Січі.
Зацікавив користувачів центральної бібліотеки історичний диліжанс  “Історичними місцями  міста Цюрупинська”. На зупинках про визначні місця оповідали читачі бібліотеки, учні гімназії. Цікавинкою подорожі став заснований 1896 року Успенський монастир та його оригінальна мапа, що зберігається в місцевому краєзнавчому музеї. Зупинився диліжанс на міській площі. Тут на оновленій Дошці пошани портрети людей, що своїми бойовими та трудовими подвигами прославили рідний край.  Читачі наприкінці подорожі зробили для себе висновок, що багато цікавого ще не оглянуто, треба любити, цінувати і вивчати рідний край, шанувати людей, що живуть і прославляють його своєю працею.
Тематичний вечір “Віра. Надія. Любов” проведено в теплій невимушеній атмосфері  до Дня людей похилого віку в Подокалинівській бібліотеці. Під час заходу сцена імітувала корабель під назвою “Віра. Надія. Любов”, всі присутні гості – пасажири, а учасники художньої самодіяльності  та ведуча – завідуюча бібліотекою – команда цього корабля. Під час музичного круїзу  корабель робив зупинки в бухтах: “Спогади”, “Любов”, “Берег дитинства”, “Сім’я” , “Улюблені пісні”. Всі присутні на вечорі люди похилого віку залюбки співали разом з учасниками художньої самодіяльності такі колись улюблені пісні, як "Надежда", "Кадриль", "Малинівка" та інші.

Цікаво пройшло в Білозерській ЦБС районне родинне свято “Сім’я початок всіх початків”, в якому  взяли  участь сім’ї з Білозерки. Батьки, бабусі, діти розповідали про свої сімейні традиції, брали участь у конкурсах, читали  вірші та співали. До Міжнародного дня родини в Білозерській районній бібліотеці організували районний конкурс робіт народної творчості “Мистецтво – це не іграшка й не примха”, який показав, що Білозерська земля щедра не тільки врожаями, але й народними традиціями, самобутніми талантами. Конкурс мав невеличку родзинку: всі роботи, які подавалися на конкурс, виставлялися на сторінках  у Фейсбуку, де користувачі Інтернету стали віртуальним журі  і визначали переможців.
Згідно математичних правил дві паралельні прямі не перетинаються, але не тоді, коли це стосується співпраці бібліотек району та відділу організації та використання єдиного фонду центральної бібліотеки. Вони не тільки перетинаються, а й тісно співпрацюють у ланці документально-інформаційного обслуговування користувачів. 7528 користувачів сільських бібліотек скористалися цією формою обслуговування. До бібліотек направлено 78 тематичних добірок та універсальних комплектів документів. Серед добірок на різноманітні теми підвищену увагу привертали інформаційні добірки “Юридичний компас”, “ Ваш адвокат”, “Агросвіт України: поради до часу”, “Безпека життєдіяльності: актуальна інформація”.
Відділ намагався значно розширити можливості бібліотек у сфері корисного дозвілля. Особливо це стосувалося роботи гуртків, об’єднань за інтересами пізнавально-творчого типу. 10 бібліотек району отримали тематичний перегляд “Пластилінові пальчики”. Цей перегляд так сподобався користувачам Токарівської бібліотеки, що перевищив термін користування у два рази.
Пріоритетним напрямком у роботі відділу є формування толерантного ставлення до людей з обмеженнями в життєдіяльності. Зрозуміти незрячого, дивитися на інваліда як на рівного – мета добраних матеріалів по МБА з обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара. Такий перегляд був організований для людей з вадами зору та слуху, але викликав неабиякий інтерес у інших користувачів, особливо дітей. Деякі користувачі намагалися самотужки читати такі книжки, але, як виявилося, це не просто – потрібні спеціальні знання. Щоб привернути більшу увагу до людей незрячих та слабкозорих інформаційний партнер бібліотеки місцева газета “Придніпровська зірка”  ознайомила  громаду району  з послугами, які надає центральна бібліотека цій категорії користувачів.

Загальносистемний захід -  мозаїка  державних  клейнод  “Ти  в  усіх країнах  -  Україна  - в  образі  нестримного  крила”  (тріада  свят) було проведено в кожній філії Херсонської ЦБС оригінально, із творчими доповненнями. В Зеленівській бібліотеці свято  було  проведене  на  площі  біля  Будинку  культури.  В  бібліотеці-філії № 20 додатково була розроблена книжкова виставка-панорама “Літопис моєї держави”. У бібліотеці № 6 оформлені просвітницький куточок “І все це зветься Україна” і книжкова виставка “Живу і мислю Україною”. Видання, експоновані на виставці, привертали увагу читачів різного віку. Працівники бібліотеки прагнули передати читачам той настрій урочистості, духовного й інтелектуального піднесення, якого так потребує наше сьогодення, тож підбирали видання з потужною ідейною основою, глибокого змісту й почуття, але не обмежувалися етнографічними та історичними працями. Пропонували читачеві побачити нашу державу у всесвітньому контексті, насамперед, європейському, ознайомили з фігуральними постатями  в українському державотворчому процесі.
До Дня людей похилого віку та в рамках волонтерської діяльності працівники бібліотеки-філії  № 6 організували благодійний захід “Доброчинність починається з милосердя”. На прохання читачів (допомогти вирішити певну проблему, з’ясувати якесь соціальне питання тощо), спостерігачи реалії сьогодення бібліотекарі вирішили задіяти товариства, фонди, організації, які б проінформували бажаючих з питань соціального захисту та ін. та змогли надати реальну допомогу тим, хто її потребує. Учасниками заходу  були Обласне Товариство Червоного Хреста України (на базі якого проведено захід), Обласне товариство інвалідів, волонтер Обласного фонду милосердя і здоров’я та член комітету у справах захисту дітей війни. Цей захід отримав резонанс серед жителів Суворовського мікрорайону, адже обговорювані теми дуже актуальні для людей літнього віку, “дітей війни”, інвалідів. Також були присутні кореспондент обласної газети “Новий день”, фінансовий та адміністративний менеджер з  соціальних питань Херсонського Центру соціального партнерства Л.Ямщикова, завдяки фінансовій  підтримці якої стало можливим  надрукувати соціальні довідники “Довідкова інформація – ваш найперший порадник” та роздати їх присутнім разом з інформаційними буклетами Херсонського Центру Комітету виборців України.
Вже стало традицією в центральній бібліотеці  імені Лесі Українки проводити передноворічні соціальні заходи. Таким заходом стала чайна кадриль  “Чай здоров’ю  кращий друг”.  Під час заходу була представлена виставка робіт декоративно-ужиткового мистецтва студентів Херсонського національного технічного університету, а також дегустація меду, що запропонував присутнім приватний підприємець Малий М. Читачі та гості заходу із задоволенням брали участь у конкурсах та вікторинах. Додали настрою пісні у виконанні учнів Херсонського училища культури. Кульмінацією свята стало проведення чайної церемонії майстром клубу “Чайный путь” А. Соколенко. Майстер відкрив таємниці приготування справжнього ароматного напою.
У бібліотеці-філії № 6 пройшов великий захід - творчий хіт “Сезон талантів”, який об’єднав цікавих своїми захопленнями читачів. Цей захід був своєрідним підсумком міні-опитування “Моє хобі” та перегляду-креативу «Ансамбль улюблених захоплень”, на якому демонструвалися вироби “hand-made”. Запрошені учасники розповідали про свої творчі заняття та представлені експонати. Одними з найцікавіших були розповіді читачок Фиріної Т.А. та Антонечко Я. Фиріна Т.А. (має декілька хобі) особливо захоплюється виготовленням авторських декоративних брошок. Виявляється, що це не лише прикраса, а й оригінальна мова символів. Антоненко Я. пробує свої сили у написанні прози. Її хвилюють теми, що мало висвітлені у літературі через певну табуйованість, проте потребують правдивого розкриття. Між присутніми точилося невимушене спілкування, вони обмінювалися думками та враженнями. Зокрема, йшлося не лише про творчість взагалі, але й про сучасну українську літературу, її тенденції. Подібні заходи сприяють кращому розумінню уподобань і запитів наших читачів, взаємозбагаченню творчим досвідом.

Бібліотеки Нововоронцовської ЦБС спрямовують свою роботу на підняття престижу читання, організації рекламної діяльності, просування бібліотечних послуг серед населення, підвищення бібліотечної культури користувачів шляхом проведення циклів бібліотечних уроків, оновлення змісту, форм і методів роботи, забезпечення реалізації принципів функціонування бібліотек, пріоритету читацьких інтересів.
Про це свідчить  участь у дні селища та святкуванні річниць сіл. Зокрема працівники центральної бібліотеки організували книжкову  виставку "Майдан яскравих захоплень"  та виставку видань минулого століття  "Із історії книгодрукарства" (за допомогою приватного колекціонера А.А.Селецького), рекламні огляди окремих видань і літературну гру "Бібліотечний тест драйв", а під час святкування Дня Незалежності на стадіоні "Колос" було відкрито міні-абонемент, де організовано рекламну викладку " Життя – це книги на столі, що варто прочитать тобі…", роздані рекламні буклети "Цікава інформація у нас, завжди у зручний для вас час”, а також листки-нагадування боржникам.
Свято – це завжди приємна подія, вдвічі приємніше його святкувати з друзями. З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек у Нововоронцовській районній бібліотеці відбувся День відкритих дверей. Гостей запросили заздалегідь: роздавалися листівки, розміщувалися оголошення у людних місцях та місцевій пресі. На відвідувачів закладу у цей день чекали приємні сюрпризи та несподіванки. Читачі мали можливість перевірити свою ерудицію, проявити артистизм та кмітливість і отримати подарунки.  Але найбільший подарунок отримали все ж працівники бібліотеки – це гостини наших постійних читачів, учнів 1-4 класів Нововоронцовської загальноосвітньої школи  № 1. Вони із задоволенням включилися в гру “Літературний лабіринт” ще на сходах до бібліотеки. Також сподобалися дітям інтелектуальні ігри, в яких, завдяки  знанням прочитаної літератури, можна було  заробити значну кількість балів і відповідну винагороду.  Відгуки читачів свідчать, що бібліотека для них стала не лише місцем зберігання книг, а й  місцем змістовного відпочинку і приємних сюрпризів. В цей день записалося 14 нових читачів, активізувалося відвідування, у турнірі із настільних ігор взяли участь 32 школяра, під час гри "Ризикни" діти використали майже увесь довідковий фонд бібліотеки,  9 боржників повернули заборговані книжки.

Вже декілька років при читальній залі центральної бібліотеки Каланчацької ЦБС працює сектор мистецтв. Сектор створює прекрасні умови для користування книгами з мистецтва, нотними виданнями, енциклопедіями та довідниками, альбомами з  репродукціями картин художників та скульпторів, друкованою продукцією про історію архітектури, декоративно-прикладного мистецтва  тощо. І звісно, цим спонукає любителів та шанувальників різних видів мистецтва до відвідування бібліотеки. Для користувачів у затишній читальній залі відбуваються цікаві зустрічі: виставки-презентації творчості окремих митців, музичні години, виставки-вернісажі, виставки художників та майстрів народної творчості, тематичні бесіди та вечори-зустрічі з творчими людьми краю. Кожен бажаючий має змогу ознайомитись з виставками матеріалів,  присвячених ювілейним датам видатних митців, а також оприлюднити власні твори мистецтва.  Були організовані виставки “Барви осені”, де експонувалися роботи Лариси Шаваровської - вишивка, Наталі Гюрджан та її доньки Карини – роботи зі стрічок, пластиліну та бісеру, Молдован Маргарити - вишивка, Наумової Анжели - паперопластика та Юдіної Євгенії – живописні картини; відбулися презентації робіт “Казковий дивосвіт бісеру” Олени Арутінашвілі, “Бачити справжню красу” - фотоетюди Дмитра Ісаєва, “Калейдоскоп творінь чудесних” - роботи учнів загальноосвітніх шкіл № 1 та № 2. Під час таких зустрічей обговорювалися надбання та проблеми, а також надавалися поради досвідчених майстрів.
Дуже цікаво проведено Свято читацьких родин в центральній бібліотеці. Це Свято активних, ерудованих, творчих людей. Свято  любителів  книги та шанувальників літературного слова.  В програмі були конкурси “Краща читацька родина”  та   “Кращий читач року”, на які зійшлись та з’їхались учасники  з центральної районної та дитячої бібліотек, Мирненської  селищної,  Олександрівської ,  Новопавлівської та Новоолександрівської бібліотек-філій. Головний формат  конкурсу - гра. Адже  творчість - це завжди гра. Свято почалось з розминки – цікавих, несподіваних запитань до кожної родини. Першим конкурсом було представлення команд – “Візитна картка родини”. Скільки винахідливості, гумору, завзяття  та старання доклали всі учасники свята, розповідаючи про свою родину, захоплення, цікаві історичні факти, випадки. Cеред  завдань: відгадати авторів  “Веселих оголошень”  від Поштаря Печкіна, літературні вікторини “Хто це сказав ?”,  “Уривок з  якої це казки?”, “З якого мультику ця музика?”, конкурс з торбинки  Баби-Яги  “Хто тут був і що забув?”,  конкурс “Хто більше знає прислів’їв про книжку та читання” тощо. Кожна читацька родина представила  домашнє завдання – свою улюблену книжку.  Це були цікаві розповіді, інсценовані казки,  театралізовані уривки з книжок,  замальовки,  відеофільми, слайди… Учасники  та гості свята  одержали заряд бадьорості, конкурсанти показали  свою ерудицію, кмітливість та знання літератури. Кращою читацькою родиною визнана родина Вінтовкіних з Новопавлівки, на другому місці – Кудревські з Олександрівки, на третьому – Гаранські з Каланчака. Присвоювались і номінації Свята “Родина “Гарний настрій”, “Родина “Творче натхнення”, “Бабуся – берегиня родоводу”, “Родина супер ерудитів”, “Родина “Знавці мудрих казок”  та Приз глядацьких симпатій отримала родина Гаранських.
В день Святого Миколая в святковій читальній залі центральної районної бібліотеки  на Свято друзів бібліотеки зібрались гості: партнери, помічники, спонсори, меценати, дарувальники - люди різні за фахом, родом занять, але їх об’єднало бажання допомогти бібліотеці, подарувати книжки з домашніх книгозбірень, передплатити періодичні видання, допомогти з ремонтом приміщень, надати господарські товари, канцелярське приладдя, скласти проект та розрахунки на ремонтні роботи, надати сантехнічне обладнання, професійно перекласти тексти з англійської та на англійську, надати листи підтримки до проектів, забезпечити лобіювання бібліотеки в засобах масової інформації.
Ведучі: бібліотекарі Ольга Гавран, Солоха (Олена Гриценко) та Хавронья Никифорівна (Ірина Добровольська) з першої ж хвилини внесли в атмосферу Свята піднесений настрій, гумор та веселощі, провели цікаві ігри та конкурси й зуміли на одному диханні протримати зал більше двох годин поспіль.
Надія Федкевич, директор бібліотеки, тепло привітала друзів та гостей зі Святом, вручила Подяки та Вітальні листівки з Днем Святого Миколая. Вона розповіла про успіхи та досягнення бібліотеки, про внесок та допомогу  майже  кожного помічника, спонсора та дарувальника. Свято пройшло театралізовано, з конкурсами, іграми. До Свята друзів бібліотеки була оформлена новорічна виставка картин, ялинок, поробок, сніжинок та створена слайдова презентація з фотографіями друзів бібліотеки, теплими вітаннями кожному, яку з великим задоволенням, затамувавши подих, передивились гості Свята.

Цікавою виявилась зустріч з багатодітною родиною Михайлових, що  відбулася в Українській бібліотеці-філії Іванівської ЦБС. Батьки поділилися досвідом виховання дітей. Розповідями про улюблені заняття у вільний час, а саме: вишивання, плетіння, догляд за кімнатними та садовими квітами, поділилися всі члени цієї дружної родини. І навіть найменша донечка, якій всього 2 роки, залюбки допомагає в цьому старшим. А ще сім’я Михайлових любить читати. Тут у кожного свої уподобання, про які вони розповіли присутнім і порекомендували прочитати іншим свої улюблені книги.
Однією з важливих умов успішної реалізації програми маркетингової діяльності є реклама бібліотеки, від якої в значній мірі залежить формування позитивного іміджу бібліотеки, підняття її ролі в суспільстві,  реалізація своїх творчих планів.
З метою підвищення іміджу бібліотечних закладів серед громади, привернення уваги до їхніх проблем відбувся фотозвіт бібліотек району. Бібліотекарі району презентували свої напрацювання, висвітлювали свої проблеми, ділились досвідом зі своїми колегами.  На заході були присутні Корнієнко В.А. - голова районної ради, Козак Ю.М. - заступник голови районної ради, сільські голови, громадськість.
Без зв’язків із засобами масової інформації  неможливо сьогодні уявити результативну діяльність по створенню іміджу закладу. Такі зв’язки  сприяють зростанню авторитету бібліотек, їх соціальної потреби. Бібліотекарі ЦБС запрошують на масові заходи кореспондентів районної газети «Нове життя» і самі є дописувачами про цікаві творчі акції.  Приємно відмітити той факт, що в звітах про діяльність місцевих рад сільські голови відзначають і  роботу бібліотек, які працюють для громади.
На базі Новодмитрівської бібліотеки-філії відкрився “Бібліосад”. Батьки приводять дітей, бібліотекар читає їм улюблені казки, вірші. Діти й самі розповідають казки та малюють малюнки до прослуханих та улюблених казок.
Родина, сім’я – найдорожче для кожної людини. В сім’ї вона навчається любові і добру, тому сімейне читання особливо цінне у процесі виховання дітей.
На родинне свято “З родини йде життя людини” були запрошені дві прийомні родини І.Гребельної та С.Кальян. Діти  разом з мамами активно брали участь у конкурсах: візитна картка “З гордістю про себе”; загадки про родину “Відгадай-но!”, гра-конкурс “Анкета на двох”, де батьки і діти відповідали на одні й ті ж запитання; “Конкурс ерудитів”; Конкурс малюнків “Моя мама найкраща”. Всі учасники отримали подарунки і солодощі.

Бібліотеки Новокаховської ЦБС беруть активну участь у Дні міста,  який святкується у вересні. Бібліотекарі вийшли на центральну площу Нової Каховки зі своєю експозицією під гаслом «Місце зустрічі – бібліотека». В ній були композиції із айстр, хмелю, калини, чорнобривців у вигляді розгорнутої книги,  де на сторінках були вітання рідному місту. Поруч з цим квітковим дивом був фото-колаж зі світлин мальовничих куточків міста, фото-стенд з миттевостями історії бібліотек міста, виставка видавничої продукції ЦБС: буклети, книжки. Мешканці і гості міста висловлювали своє захоплення майстерністю бібліотекарів. Всі відвідувачі експозиції отримували книжкові закладки-запрошення відвідати бібліотеки міста.

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23242526272829
3031