Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Володимир Корнійчук «Марія Заньковецька»

This material is in Ukrainian

07.11.2024 11:58

«Я щаслива, неймовірно щаслива, що своєю грою на сцені, своїми скромними силами української артистки сприяла пробудженню серед українського народу любові до рідного мистецтва, сприяла культурно-естетичному розвитку рідного народу».

Це слова однієї зі знакових постатей в сузір'ї акторів світової театральної культури Марії Констатинівни Заньковецької.

Про долю і творчу діяльність геніальної української актриси, про її вагомий вклад у розвиток українського театру розповідає Володимир Петрович Корнійчук у книзі «Марія Заньковецька. Світова велич генія національного: мистецтвознавче дослідження». Автор – відомий сучасний театрознавець, письменник, хореограф, музикознавець, заслужений журналіст України. Він працював над книгою, яка стала яскравим явищем української національної культури понад 40 років.

Як зазначив у своїй рецензії на цю роботу народний художник України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Леонід Андрієвський, автор «вперше в історії вітчизняного театрознавства, дослідив одну із найскладніших і не розроблених досі тем – психологічні особливості акторської творчості геніальної української актриси кінця XIX-початку XX століття Марії Заньковецької (1854-1934), колосальний арсенал її сценічних виражальних засобів, який і нині викликає подив та захоплення. Марія Заньковецька і сьогодні залишається найяскравішим світилом як українського національного, так і європейського театру, однією із знакових постатей в сузір’ї звершень світової театральної культури. Вона першим номером відкриває когорту українських артистів, які здобули загальнонародне визнання...» (Див.: «Літературна Україна», 24 грудня 2015 р., №49-50).

Шлях М.Заньковецької до зірки театральної сцени був тернистим, адже її творча діяльність розпочинається у неймовірно несприятливі часи утиску національної культури з боку імперської Росії. Проте, важкі умови існування українського театру не заважають Заньковецькій потрясати публіку до глибини душі. Не раз за її творче життя Марії запропонують грати в театрах Петербурга, але вона залишиться вірною донькою українського народу і на всі ці пропозиції відповість словами: «Наша Україна занадто бідна, щоб її можна було покинути. Я дуже люблю її, мою Україну, її театр, щоб прийняти вашу пропозицію».

Перед неймовірним талантом неперевершеної актриси, окрасою і гордістю національної сцени схиляли голови не тільки рядові глядачі, а й велетні української національної культури: Іван Франко, Леся Українка, Борис Грінченко, Панас Мирний, Василь Стефаник, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Микола Садовський, Микола Лисенко, Симон Петлюра, Микола Вороний, Павло Тичина, Максим Рильський та багато інших відомих діячів європейської й світової культури, включаючи й представників американського континенту. На початку ХХ ст., знаний як театральний критик і публіцист, а затим голова Директорії Української Народної Республіки – Симон Петлюра, спостерігаючи за грою Марії Заньковецької, сказав: «Могутній талант, який зробив би честь найкращій європейській сцені… Називаючи Заньковецьку першою величиною української сцени, ми сказали б більше і провели аналогію між Заньковецькою і таким національним генієм, як Шевченко».

Тож закономірним є той факт, що саме М. Заньковецькій, вперше у тодішній Радянській Україні, присвоєно почесне звання народної артистки України. Марія Заньковецька назавжди зостанеться генієм національної сцени, однією з найславетніших європейських театральних зірок у вселенському сузір’ї завжди загадкової Мельпомени.

В. Корнійчук дає можливість читачам познайомитися з творчою лабораторією талановитої актриси, що називається «з перших рук», адже в книзі вміщено спогади сучасників М.Заньковецької, нові архівні розвідки, матеріали й документальні знахідки про життя і творчість актриси, численні фотоілюстрації. Цитати відомих українських діячів та її листування з Іваном Нечуй-левицьким, Панасом Мирним, Іваном Франко, С. Петлюрою та ін. доповнюють це вагоме дослідження.

Ця книга абсолютно заслужено отримала відзнаку «Українська книжка року – 2016» у номінації «За вагомий внесок у розвиток українознавства».


Рецензії та відгуки:

  1.  «...автор робить акцент на патріотизмі великої артистки. Незважаючи на те, що її неодноразово запрошували на російську сцену, вона залишалася вірна рідному українському театру, довівши цим, що сцена для неї ‑ це святе дійство, і торгувати ним вона ніколи не буде. Ця сутність особливо є важливою в нашому сьогоденні, коли багато українських артистів, особливо співаків, пішли служити на зарубіжну сцену. Тому і не дивно, що перед її талантом схиляли голови світочі багатьох народів» (заслужений діяч мистецтв України Іван Лисенко (ч. 23, 9-15 червня 2016 р. «Слово Просвіти»).
  2. «Нове видання про Марію Заньковецьку ‑ значний успіх українського театрознавства, а особливо Володимира Корнійчука, якому шанувальники театру особливо вдячні» (заслужений діяч мистецтв України Іван Лисенко) (газеаі «Слово Просвіти» (9-15 червня 2016 р, № 23)

3. «З творчістю, книжками Володимира Корнійчука я знайома давно. Вони завжди викликали у мене захоплення тим особливим поєднанням пошуку науковця з талантом письменника. В усіх роботах Володимира Корнійчука завжди відчувається не тільки достовірність наукового, документального факту, але ж і особлива, тільки йому притаманна «закоханість» у ту постать, про яку він веде розповідь. Все в цій мистецтвознавчій масштабній праці зроблено Володимиром Корнійчуком з великою любов’ю до українського театру та його справжньої зірки ‑ Марії Заньковецької. (Галина Степанченко, заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства) («Українська літературна газета» (2 вересня 2016 р., №17), стаття «Велич Марії Заньковецької у дослідженні Володимира Корнійчука»)



Г4598
85.334.3(4УКР)6-8
К 67

Корнійчук Володимир Петрович.

Марія Заньковецька. Світова велич генія національного: мистецтвознав. дослідж. : до 160-річчя від дня народж./ Володимир Корнійчук ; передм. Леоніда Андрієвського ; упоряд. В. П. Корнійчук ; ред. Т. В. Майданович ; худож. В. С. Мельничук - К. : Криниця, 2015. - Розгорнений тит. арк.. - Бібліогр.: с. 41-46, наприкінці ст. і в підрядк. прим.. - 495 с. - (Програма "Українська книга"), ISBN 978-966-2434-28-6

Персоналії: Заньковецька М.К.

Предметні рубрики: Заньковецька Марiя Костянтинiвна (1860-1934 рр.)
Драматичний театр український -- Персоналії -- 19 - поч. 20 ст.
Артисти театру і кіно українські -- 19 - поч. 20 ст.

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21222324
252627282930