Після початку повномасштабного вторгнення рф 24 лютого 2022 року українські міста перебувають під постійними обстрілами, які здійснюються як з окупованих територій так і безпосередньо з території росії. Терор проти мирного населення України є метою ракетних ударів із боку агресора. Водночас ворог намагається такими атаками знесилити протиповітряну оборону України. Для обстрілів використовуються різні види озброєння – крилаті, балістичні, аеробалістичні ракети, БпЛА та КАБи.
С-300
ЗРК С-300. Фото з відкритих джерел
На початку повномасштабної війни росіяни мали близько шести тисяч таких ракет. Ракета С-300 не точна, але для того, щоб працювати в режимі «земля-земля», кошмарити населення, руйнувати будинки, цілком підходить. Російська окупаційна армія почала застосовувати зенітні керовані ракети комплексів ППО С-300 та С-400 для ударів по Україні ще влітку 2022 року. Під такі обстріли загарбників потрапляють здебільшого населені пункти у прифронтових регіонах. Комплекси С-300 і С-400 для обстрілів українських міст використовують ракети типу 5В55 або 48Н6 різних модифікацій. Зенітні ракети 5В55К із дальністю пуску по повітряних цілях до 47 км і 5В55Р із дальністю до 75 км, мають бойову частину вагою 130 кг і безконтактний радіолокаційний підривник. Також російські комплекси ППО С-300 і С-400 застосовують більш далекобійні ракети 48Н6 у декількох модифікаціях. Ракета 48Н6 та її версії мають напівактивну головку самонаведення та дальність знищення повітряних цілей: 150 км – для 48Н6, 200 км – для 48Н6М та 250 км – для 48Н6ДМ, яка є основною для С-400. Вага бойової частини становить 145, 150 та 180 кг відповідно. Зенітна керована ракета є доволі складною ціллю для знищення засобами ППО. Це зумовлено високою швидкістю її польоту та малою радіолокаційною помітністю.
«Іскандер»
ОТРК «Іскандер». Фото з відкритих джерел
Російський оперативно-тактичний комплекс «Іскандер» став не тільки засобом ураження військових об’єктів, а й засобом тероризування українського цивільного населення. «Іскандер» розробляється силами «Конструкторского Бюро Машиностроения» у місті Коломни. Типовими цілями комплексу є ракетні комплекси, РСЗВ, далекобійна артилерія, літаки і гелікоптери на аеродромах, командні пункти і вузли зв’язку. Ракети «Іскандер» бувають двох типів – квазібалістичні та крилаті. 9М720, 9М723, 9М723М – це твердопаливна, одноступенева ракета з невіддільною головною частиною, що управляється на всій траєкторії польоту за допомогою аеродинамічних і газодинамічних рулів. Оціночна дальність польоту ракети сягає близько 500 кілометрів. Стартова маса ракети складає 3800 кілограмів, маса бойової частини – в середньому 480 кілограмів. Траєкторія польоту не балістична, а керована, саме тому такі ракети називають квазібалістичними. Ракета постійно змінює площину траєкторії, вона починає активно маневрувати на ділянці свого розгону і підходу до цілі – з перевантаженнями від 20 до 30 G. Саме у таких маневрах полягає складність її перехоплення, бо протиракетному засобу потрібно рухатися траєкторією з перевантаженнями у 2-3 рази вищими, що дуже складно.
Х-47М2 «Кинджа́л»
Російська гіперзвукова ракета «Кинджал». Фото: СМТР
Х-47М2 «Кинджа́л» – російська аеробалістична ракета з можливістю нести ядерний заряд. Ракету створено на основі 9К720 «Іскандер-М». За габаритами та зовнішнім виглядом ракета комплексу «Кинджал» подібна до балістичних ракет ОТРК «Іскандер».
Уперше ракетну систему представили з використанням модифікованого МіГ-31, як ракетоносія, та з бомбардувальником Ту-22М. Один Ту-22М здатен нести 3 ракети системи «Кинджал», а бойовий радіус зросте з 2000 до 3000 кілометрів.
МіГ-31К здатний нести одну таку ракету й уражати цілі на відстані 2000 кілометрів.
«Калібри»
Крилаті ракети «Калібр». Фото: wikimedia.org
«Калібри» є цілим сімейством крилатих ракет, розроблених російським конструкторським бюро «Новатор». На озброєнні країни-агресора є ракетні комплекси «Калібр» для озброєння підводних човнів, для озброєння бойових надводних кораблів, мобільні ракетні комплекси «Калібр-М» та комплекси ракетної зброї авіаційного базування «Калібр-А». Головна небезпечність крилатих ракет цього типу – їхня швидкість. А саме: 180–240 м/с. Друге – те, що ракета йде на малих висотах і фактично може лавірувати з урахуванням рельєфу місцевості. Це знижує ефективність роботи по ній не лише українських систем ППО, а й ППО країн НАТО.
Точні характеристики і дані про дальність польотів цих ракет засекречені. Але у відкритих джерелах повідомляють, що дальність по морських цілях досягає 375 км, а по наземних – 2,5 тис. км.
Х-101
Російська крилата ракета Х-101. Фото з відкритих джерел
Х-101 – це стратегічна крилата ракета повітряного базування класу «повітря-земля». Дальність запуску такої ракети становить близько 5 тис. км. Носіями ракети є стратегічні бомбардувальники Ту-95МСМ та Ту-160. Ракета має комбіновану систему наведення для ураження цілі – інерційну систему з оптико-електронною корекцією, а в кінцевій ділянці використовується самонаведення. Х-101 отримує комплексну інформацію і за маршрутом, і за координатами цілі. Особливість Х-101 у тому, що вона має непрогнозовану траєкторію та ракету важко вирахувати, перехопити та збити ППО.
Х-101 вважають однією з найтехнологічніших ракет, які є на озброєнні країни-терориста. Коштує російська ракета Х-101 близько $13 млн.
Тактико-технічні характеристики:
- швидкість ракети – до 720 км/год
- вага – приблизно 2 400 кг
- маса бойової частини – 960 кг
- довжина – 7,4 м
- максимальна дальність – від 3 тис. до 5 500 км, за різними даними.
Крім того, ракета має ядерний варіант – Х-102 з термоядерним зарядом потужністю 250 кт або 1 Мт.
Х-55
Ракета Х-55. Ілюстративне фото з відкритих джерел
Х-55 – це радянська стратегічна авіаційна крилата ракета, яка призначена для ударів по важливих наземних цілях. Ракета Х-55 має низку модифікацій, зокрема Х-555, якими росія сьогодні обстрілює українські міста. Також її використовують у якості фальш-цілей. Оскільки Х-55 є ракетою повітряного базування, її носіями є літаки стратегічної авіації Ту-95МС і Ту-160. Х-55 здійснює політ на дозвукових швидкостях на гранично малих висотах з огинанням рельєфу місцевості.
Основні характеристики:
- стартова маса – 1195 кг
- маса бойової частини – 410 кг
- дальність польоту – 2,5 тис. км
- швидкість – до 830 км/год
- точність – до 100 м.
КАБи
Керовані авіабомби. Фото з відкритих джерел
Керовані авіабомби (КАБи) за останній рік стали одним із найнебезпечніших інструментів росії у війні проти України. Керована авіаційна бомба (КАБ) – один із видів авіаційних боєприпасів, що оснащена аеродинамічними поверхнями та системою наведення для підвищення влучності. Є чотири класи плануючих керованих авіабомб. Перший і найдешевший варіант – ФАБи (фугасні авіаційні бомби, з встановленими на них універсальними модулями планерування й корекції польоту УМПК). Найчастіше УМПК установлюють на ФАБ-500 (500-кілограмові), утім, пристосовують модулі також і до ФАБ-250, ФАБ-1500 і навіть до тритонних ФАБ-3000.
КАБи з механічним модулем УМПК можуть летіти на 15−20 км, тоді як більш досконалі – на 50−60 км.
Другий клас КАБів – планеруючі бомби УПАБ. Залежно від ваги є УПАБ-500 і УПАБ-1500Б з дальністю польоту до 40−50 км.
Керовані авіабомби. Фото з відкритих джерел
Третій клас керованих авіабомб – планеруючі бомби «Гром-Е1» та «Гром-Е2». «Гром-Е1» – це своєрідний гібрид бомби та ракети Х-38, він має реактивний двигун. Тоді як «Гром-Е2» – без двигуна, але з додатковою бойовою частиною.
Четвертий клас російських КАБів – «уніфіковані міжвидові планеруючі боєприпаси» УМПБ Д-30. Ці бомби також мають двигун, що дозволяє їм летіти на довшу відстань. Дальність залежить від швидкості та висоти, з якої скидають КАБи. Керовані авіаційні бомби кріплять до літаків Су-24, Су-30, Су-34, Су-35. Для скидання керованих авіаційних бомб літаки рашистської авіації не змушені входити до зони ураження української ППО. Засоби, які можуть протистояти КАБам, це системи PATRIOT, SAMP-T – із наземних, а найкраще – це сучасні літаки F-16 або інші літаки покоління 4+.
РСЗВ Град. Фото: Генеральний штаб ЗСУ
Також ворог обстрілює наші населені пункти з РСЗВ – «Град», «Смерч», «Ураган», «Торнадо-С». Вони випускають реактивні снаряди, які взагалі нічим неможливо знищити.
Ураган. Фото: Міністерство оборони рф
Країна-агресор не залишить свої спроби вчиняти терористичні дії щодо українського населення та територій. Росія намагається знищити українську націю, територіальну цілісність та безпеку нашої держави. Ракети та бомби знищувати тяжко, а іноді неможливо. Боротись потрібно з носіями цього озброєння та завдавати по ньому ударів у глибині росії.
Використані джерела
Інтернет-ресурси:
- https://lb.ua/blog/dmytro_lubinets/585626_raketniy_teror_porushennya_prava.html
- https://espreso.tv/kab-shcho-take-kerovana-aviatsiyna-bomba-ii-kharakteristiki-yak-vid-nei-zakhistitisya
- https://tsn.ua/exclusive/rosiya-posilila-udari-kerovanimi-aviabombami-chim-voni-nebezpechni-ta-yihni-harakteristiki-2445337.html
- https://www.rbc.ua/rus/news/vorog-zrushit-fokus-pivden-chomu-zaporizhzhi-1727181461.html/amp
- https://24tv.ua/kalibr-raketi-harakteristiki-vartist-zbroyi-yaku-rosiya-vipuskaye_n2253477
- https://chas.news/current/raketa-kalibr-scho-tse-za-zbroya-yakoyu-rosiya-schodnya-atakue-nashu-krainu
- https://mil.in.ua/uk/news/raketa-h-101-yaka-vdaryla-po-ohmatdytu-bula-vygotovlena-nezadovgo-do-ataky-car/
- https://24tv.ua/kalibr-raketi-harakteristiki-vartist-zbroyi-yaku-rosiya-vipuskaye_n2253477