Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Військові союзники росії

Лідери країн ОДКБ. Фото: Pool AFP/Associated Press/East News

24 лютого 2022 року росія напала на Україну. Генасамблея ООН провела термінове голосування щодо негайного засудження російської агресії. Резолюцію підтримала 141 зі 193 країн-членів ООН. Серед країн, які утрималися від засудження Росії, опинилися такі великі держави, як Китай, Індія та Південна Африка. Тому західні лідери не повинні тішити себе ілюзіями, що абсолютно весь світ готовий повністю покласти провину за катастрофічну війну в Україні на росію.

До повномасштабного вторгнення в Україну, російська федерація на різних міжнародних майданчиках демонструвала змогу впливати на «долі світу». Проте після провалу стратегії «Київ за три дні», важелі впливу навіть на ті країни, які, здавалося, давно й міцно пов’язані з рф, почали зникати. Підтримувати «спеціальну воєнну операцію» не стали  пострадянські країни з проросійського аналогу НАТО – ОДКБ (до військово-політичної Організації договору про колективну безпеку входять росія, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан).

Майже всі країни Центральної Азії підкреслили визнання територіальної цілісності України, не визнали жодних анексій та захоплень. Країни регіону не є союзниками рф, вони є її тимчасовими попутниками та заручниками геополітичного становища. І зараз регіон у цілому дрейфує до Китаю. Вони намагаються посилити присутність Китаю, бо росія виходить з регіону як спонсор безпеки.

Вірменія, аналогічно, шукає вихід із геополітичної пастки та покладає сподівання на підписання великого договору з Азербайджаном, чим дуже дратує росію.

Інфографіка. Фото: Слово і діло


Білорусь

Білорусь стала найближчим союзником росії. Дружні відносини ще більше зміцнилися 2020 року, коли в Білорусі пройшли президентські вибори, не визнані більшістю країн світу як вільні та демократичні. Білорусь входить до Євразійського економічного союзу, а тому досить сильно залежить від російської федерації в економічному плані. Білорусь – не партнер, а, радше, сателіт росії – не лише віддала у користування свої полігони та повітряний простір, а й допомагає озброєнням. Лише за сім місяців повномасштабної війни Білорусь, за інформацією групи «Беларускі Гаюн», відправила росії більше 65 тисяч тонн боєприпасів. Також режим Лукашенка надав росії сотні танків Т-72А, БМП та вантажівок «Урал».


Китай

Президент росії володимир путін і голова Китаю Сі Цзіньпін. Фото: Kremlin Pool Photo

Росія намагається вибудовувати тісні стосунки з Китаєм. Очевидно, що вплив КНР на геополітику – це вплив справжнього важковаговика. А росія, яка ще геть недавно претендувала на рівноцінне партнерство, тепер може розраховувати хіба на місце ще одного вигідного «клієнта». Китай не пропонує рф союзницьких відносин, а вибудовує свою політику стосовно росії як «клієнт – патрон».  Але росія та Китай є стратегічними партнерами. КНР забезпечує стратегічний тил, організував маршрут постачання більшості технологічних компонентів (70-80%) в обхід санкцій, російська економіка змогла витримати санкційний режим завдяки можливостям, наданим китайським ринком.

У НАТО вважають, що вирішальним чинником війни росії проти України став Китай, зокрема, через його безмежне партнерство та підтримку оборонно-промислової бази росії. Також через передачу матеріалів подвійного призначення, таких, як компоненти зброї, обладнання та сировина, які слугують ресурсами для оборонного сектора росії. НАТО закликали КНР, як постійного члена Ради Безпеки ООН, який несе особливу відповідальність за дотримання цілей і принципів Статуту ООН, припинити будь-яку матеріальну та політичну підтримку військових зусиль росії.

Китай і росія – партнери, яких пов'язує, зокрема, і презирливе, якщо не вороже, ставлення до НАТО, Заходу та демократичних цінностей. 


Іран

Президент росії володимир путін із президентом Ірану Ібрагімом Раїсі, липень 2023 року. Фото з вільних джерел

Один із найголовніших союзників росії – Іран. З 2022 року поставляє росії дрони-камікадзе типу Shahed-129, Shahed-131, Shahed-136, Shahed-191, Mohajer-6. Важливим є те, що Іран поділився технологіями їхнього виробництва. Тепер росіяни налагодили виробництво дронів на своїй території і щоночі тероризують ними українців. Як писав Forbes з посиланням на джерело в одній із розвідувальних структур, темпи виробництва Shahed-136 у росії складають вже більше 500 одиниць на місяць (це коштує приблизно 100 млн доларів). Також Тегеран передає росії боєприпаси для артилерії, танків, стрілецької зброї та балістичні ракети Fateh-110 з дальністю до 700 кілометрів та ракети Fath-360 з дальністю до 120 кілометрів.

Міністерство закордонних справ України офіційно звинуватило Іран у співучасті в злочині агресії, воєнних злочинах та терористичних атаках росії. Іран, у свою чергу, незважаючи на докази, заперечує постачання зброї росії.

Іранські дрони-камікадзе Shahed-136 (Шахед). Фото: Iran's Military Achievements Media/Twitter


Північна Корея

Російський диктатор володимир путін і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин. Фото: Sputnik/Kristina Kormilitsyna/Kremlin via REUTERS

Північна Корея стала одним із основних союзників росії у війні проти України. Якщо на початку 2023 року в Головному управлінні розвідки говорили, що КНДР обережна у питанні підтримки росії і постачає лише боєкомплекти та стрілецьку зброю, то вже цієї весни Кирило Буданов повідомив, що країна постачає рф «величезні обсяги озброєнь». За оцінкою Південної Кореї, КНДР могла надіслати росії близько 5 мільйонів артилерійських снарядів. Але ці дані озвучувалися ще влітку, тому кількість може бути ще більшою. Нещодавно видання Times із посиланням на західну розвідку повідомляло, що половина снарядів, які використовує росія у війні проти України, – близько 3 мільйонів на рік – північнокорейські. Щоправда, багато з них несправні, але така кількість дозволяє окупантам досягати успіху. Крім цього, Північна Корея постачає балістичні ракети малої дальності Hwasong-11 (KN-23, фактично це копія російських «Іскандерів»), якими вже не раз обстрілювали Україну. У червні 2024 року володимир путін і Кім Чен Ин підписали договір про стратегічне партнерство, який передбачає взаємну допомогу у разі агресії проти однієї з держав.

Видання Washington Post на початку осені писало, що кілька тисяч солдатів із КНДР проходять навчання в Росії й можуть бути відправлені на фронт в Україну. 17 жовтня Президент України Володимир Зеленський заявив, що росія готує десять тисяч північнокорейських військових для війни в Україні (зокрема, піхоту), які вже з листопада будуть готові воювати проти нашої держави. Частину з них – близько 2,6 тисяч – відправлять до Курської області, куди решту – поки що невідомо.

Північнокорейські солдати під час військового параду на площі Кім Ір Сена в Пхеньяні, 8 лютого 2023 року.
Фото: Korean Central News Agency / Korea News Service via AP

Безпека не є регіональною, вона є глобальною. Війна в Україні чітко це ілюструє. Іран та Північна Корея постачають росії зброю та боєприпаси. У відповідь Пхеньян та Тегеран отримують російські технології та постачання, які допомагають їм у просуванні їхніх ракетних та ядерних спроможностей. Ця проблема має не лише регіональні, але й глобальні наслідки. Сформувалась своєрідна вісь авторитаристів, які ненавидять концепцію вільного світу і вважають, що росію слід підтримати в намаганнях відновити свою імперію, тому що самі вірять в імперії та сфери домінування.

Тож, країни в усьому світі, які є близькими за переконаннями, мають постати разом, щоб захистити глобальний порядок, який скеровуватиметься законом, а не силою. Цінують свободу, вірять у порядок, заснований на принципах миру, співпраці та суверенітету.

Використані джерела

          Інтернет-ресурси:

 

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 222324
252627282930