Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

В День зимового сонцестояння

Згідно підрахунків астрологів цього 2024 року день зимового сонцестояння припадає на 22 грудня. Залежно від року зимове сонцестояння відбувається 21 або 22 грудня в Північній півкулі і 20 або 21 червня у Південній півкулі.

До речі, день зимового сонцестояння  вшановують не лише українці. У різних культурах ця подія тлумачилася по-різному, але в більшості народів її сприймали як відродження, у цей час влаштовували свята, зустрічі, ритуали та інші урочистості.  [2.].

Саме в цей день римляни святкували день Непереможного Сонця,  германські народи – Йоль, а праукраїнці вшановували Коляду. Коляда – це  язичницьке свято, яке і з прийняттям на Русі християнства не щезло безслідно. Бо корені свята сягають сивої давнини  і дуже глибоко запали у душі краян. Українці від покоління до покоління передавали традиції вшанування «дідів» саме  уночі, на переломі часу, коли день перестає зменшуватися, а навпаки починає збільшуватися, тобто кількість світлових годин збільшувалася і всі раділи в очікуванні весни.

 Існує вірування, що так звані «Діди», тобто померлі старші чоловіки з даної родини, саме в найдовшу ніч відвідували своїх живих однокровників і робили все необхідне, щоб добро і багатство не обминало їхніх родичів протягом наступного переможного поступу Сонця. Власне, щоб наступний рік був урожайним і вдалим для родини цього двору. Під час обходу двору і всієї живності у дворі  жерці(волхви), а з роками просто  чоловіки зі своїм старшим колядником, якого називали «Березою»,  співали спеціально призначені для цього пісні – КОЛЯДКИ. До речі, традиція виключно чоловічого колядування зберігається і до сьогодні в багатьох регіонах України.

Старший колядник вітав краян  з Колядою. Він відрізнявся від інших тим, що  обов’язково одягав червоно-білу чумарку і брав у праву руку великий посох, на верхів’ї якого знаходилась або чотирикутна зірка, що символізує пори року, або восьмикутна зірка, що символізує вічне царювання бога, або ж диск, який символізує Сонце.

Інші колядники були також ряджені у різне дрантя і вели себе не дуже пристойно, але їхній спів наснажував на позитивне сприйняття  колядників, або, як тоді називали, «рокових гостів». [3].  Бо колядки співалися лише раз на рік і то в надвечірній час, коли межі між світом живих і світом мертвих зникали. Колядники співали ритуальних пісень та зичили усім членам родини добробуту та  врожайного року. За це приймаюча сторона обдаровувала колядників подарунками. В основі звичаю колядування лежить прадавня віра в силу побажання та магію слова.

Цікаво й те, що з прийняттям  християнства на Русі ця одвічна традиція колядування була лише трішки трансформована.  У дохристиянську пору обрядові пісні співали про силу роду та духу, Сонце та врожаї, не привʼязуючись до релігії та спираючись саме на природні сили.  З утвердженням християнства колядки вже стали  присвячуватися  народженню сина Божого Ісуса Христа. Хоча як і п’ять тисяч років тому, так і тепер колядки починають співати з першою зіркою.

Від XVII століття на українських землях колядники почали водити ВЕРТЕП.  Про вертеп і його особливості ми писали в одній із попередніх наших статей.

У XVIII столітті колядки отримують свою популярність та входять у фольклор завдяки «Богогласникам» — збіркам християнських обрядових пісень на євангельські сюжети. Однією з найпопулярніших стає колядка «Нова радість стала», де співають про різдвяну ясну зірку, що засяяла на весь світ на знак народження Ісуса Христа. Ця колядка і донині є надзвичайно популярною. Ви можете послухати її у виконанні українських зірок на ютюбі  за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=WhT4GG5AUDo

У ХХ столітті  від 1918 року більшовики розгорнули  небачену до тої пори боротьбу з одвічним колядуванням українців. По своїй недолугості компартійні керманичі видали декрет про заборону прославляння культу — тобто, усіх церковних та обрядових свят. Разом з церковними обрядами були заборонені також колядки, щедрівки та інші одвічні традиції.  Проте українці по селах ще до 1931 року навіть під страхом ув’язнення проводили для родичів ритуал колядування. В 30-ті роки нещадна боротьба з будь-якими проявами вшанування одвічних традицій дала свої результати. Більшість стародавніх колядок щезли з українських земель. Проте у співучої нації і в роки лихоліття  з’являлись колядки, хоча й не такі ритуальні, як то було до того. Як зазначає у своїй статті «Від язичництва до наших часів» українська дослідниця  Марина Гонтар: «У 1945—46 роках, у розпал масової депортації українців, зʼявляється «Голодна колядка» або ж «Сумний святий вечір» — перша за довгий період пісня, що відображає не лише любов до Бога, але й скрутну долю борців за волю України.» [1.].

Колядку «Сумний святий вечір» Ви можете послухати у виконанні відомої української співачки Ірини Федишин на ютюб-каналі за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=yxoWW0WZv38

Протягом 70-річного панування тоталітарного режиму комуністи продовжували боротися з колядками та колядниками. І лише з  Незалежністю України на українських теренах поступово почали відроджуватися віковічні традиції краян.

Традиційно в більшості регіонів України вважають, що якщо в найдовшу ніч загадати бажання, то воно неодмінно збудеться.  Та й будь-яку  нову справу старожили радять розпочинати саме в день зимового сонцестояння. Хай у Вас і у нас все буде гаразд.

Джерела:

  1. Гонтар М.О. Від язичництва до наших часів…[Електронний ресурс] :[текст]// Всеосвіта: [сайт] . — Режим доступу: https://vseosvita.ua/c/pedagogy/post/98469 . — Назва з екрана. — Дата публікації: 20.12.2023.  —  Дата звернення: 18.12.2024.
  2. Зимове сонцестояння[Електронний ресурс] :[текст]// Вікіпедія: [сайт] . — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B5_%D1%81%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8F . — Назва з екрана. — Дата публікації: 8.12.2024.  —  Дата звернення: 18.12.2024.
  3. Коляда // Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — Київ : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.

Список світлин до статті «В день зимового сонцестояння»:

  1. День зимового сонцестояння. Автор Ольга Руда. США
  2. Коляда – богиня неба, дружина Дажбога, мати Сонця.
  3. Коляда. Гобелен. Автор Ольга Пілюгіна.
  4. М. Гермашов. «Із зіркою» (1916). Колядники початку XX сторіччя
  5. Хода звіздарів у Львові, 2020 р. Фото УНІАН
  6. Колядники у церкві святої мучениці Олександри Херсона. Автор фото Павло Подобєд.

Calendar

  123 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031