Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Методичне забезпечення діяльності бібліотек

Меню розділу

Методичне забезпечення діяльності бібліотек

Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек бібліотечна громада Голопристанського району зібралася у просторій читальній залі центральної районної бібліотеки на свято "Бібліотекарі, ви обрані богами мостом духовним бути між віками", яке пройшло у теплій, дружній атмосфері. На святі були присутні не тільки бібліотекарі району та керівники районної державної адміністрації, районної ради, а й бібліотекарі, які знаходяться на заслуженому відпочинку. Всі разом за допомогою виступів та презентації світлин у форматі PowerPoint згадали сторінки історії бібліотечної справи у Голопристанському районі, привітали з 50-ю річницею діяльності ювіляра бібліотечної справи Капусту Світлану Григорівну, за допомогою гумористичних етюдів розважили усіх присутніх.
З ініціативи голови Балашівської сільської ради Іванівського району Чумаченко Т. Є., до речі, в минулому – бібліотекаря Балашівської сільської філії, проведена нарада з працівниками сільської ради та депутатами "Імідж бібліотеки. З чого він складається?" Під час обговорення було наголошено, що імідж бібліотеки, перш за все, складається з культури поведінки самого бібліотекаря, вміння працювати з людьми та для людей, брати активну участь у житті села, враховувати побажання читачів при плануванні роботи бібліотеки, висвітлювати роботу бібліотеки у засобах масової інформації, відвідувати людей похилого віку, вивчати їх запити та надавати послуги вдома, брати участь у районних та обласних акціях. Тетяна Євгенівна запропонувала бібліотекареві більше приділяти уваги питанням відродження народних промислів, народних традицій, проведенню заходів, направлених на вивчення історії села, звичаїв та обрядів. Завдяки розумінню сільського голови, бібліотеку переведено з аварійного Будинку культури в нове приміщення дитячого садочка, де зроблено ремонт, надано допомогу в перевезенні книжкового фонду, придбанні занавісок на вікна.
Серед бібліотечних працівників Іванівської ЦБС було проведено вікторину-конкурс "Кращий знавець рідного краю". Змагались команди "Тронка" і "Таврія". Учасникам були запропоновані 5 номінацій, які вони обирали за бажанням: "Історія краю", "Географія", "Література", "Культура і спорт", "Видатні люди краю". Команда "Тронка" з рахунком 18 балів здобула перемогу, "Таврія" відстала від переможців на 6 балів. А лідером за кількістю правильних відповідей за рішенням журі стала Виперайленко Л. М., зав. Благодатненською сільською філією, яка і отримала титул "Кращий знавець рідного краю".
В переддень Всеукраїнського Дня бібліотек відкриття музейної експозиції розвитку бібліотечної справи в Каланчацькому районі "Бібліотеки історія жива..." стало справжньою подією. В окремій кімнаті розмістилась експозиція, поки що невелика, але з впевненістю можна сказати, дуже цікава, це початок великої справи.
Нам є що показати, є про що розповісти своїм нащадкам, які повинні знати історію своїх книгозбірень, адже бібліотечна справа в районі розвивалась ще в дожовтневі часи і має майже вікову історію. Є в експозиції цікаві експонати: ротатор для друкування каталожних карток, нумератор для книжок, чорнильниця з ручкою, рахівниця, гасова лампа..., представлені найстаріша книжка, найменша за розміром, зачитана читачами та така, що зовсім не користувалася попитом, інші цікаві матеріали. Представлено також плани та звіти 40 –х - 90 –х років минулого століття, методичні рекомендації, поради щодо роботи з читачами, які зараз є для нас дуже цікавими та видаються такими, що викликають подив чи навіть посмішку... Розміщено карту району з позначками розташування книгозбірень, цікаві висловлювання про бібліотеки та книги, матеріали про перших бібліотекарів, умови їх праці, ветеранів бібліотечної справи, активних читачів, помічників книгозбірень, спонсорів, Грант Посольства США в Україні та відкриття інтернет- центру, цікаві знахідки та родзиночки бібліотечної справи в районі...
Право перерізати святкову стрічку і першою увійти до музею було надано старійшому бібліотекареві, ветерану бібліотечної справи, людині з великої літери, наставниці молоді і просто прекрасній людині Лідії Дмитрівні Лебідь, яка все своє життя, з одним єдиним записом в трудовій книжці, присвятила бібліотеці.
З метою підвищення професійної компетенції сільських бібліотекарів Великоолександрівської ЦБС проведено методичну панораму "Популяризація української художньої літератури", в межах якої використано досвід відділу обслуговування центральної та дитячої бібліотек. До цього заходу була оформлена книжкова виставка "Моя улюблена книга" за результатом попереднього бліц-опитування бібліотекарів системи. Кожна книга мала своєрідний рекламний супровід у вигляді оригінально оформлених листівок. Цікавим і пізнавальним був інформаційний вернісаж рейтингових видань сучасної української літератури (використано елементи театралізації, голосного читання, читання в ролях, рекламних роликів).
З метою формування позитивного іміджу сільської бібліотеки, популяризації цікавого досвіду колег, стимулювання інноваційної діяльності сільських бібліотекарів у Великоолександрівській ЦБС проведено 2 майстер-класи на базі сільських книгозбірень "Інтер’єр – важлива складова якісного обслуговування читачів", "Періодичні видання – розкіш чи життєва необхідність для сільської бібліотеки?", в роботі яких взяли участь сільські голови. Сільським бібліотекарям було наочно презентовано бібліотечний проект Чкаловської сільської філії "Яскраві, нестандартні рішення – в організацію бібліотечного простору, бібліотечне спілкування".
День теорії та практики для завідуючих функціональними відділами центральної міської бібліотеки ім. Л. Українки та бібліотек-філій (Херсонська ЦБС) був проведений на тему: "Бібліотека. Книга. Читач". Програма заходу включала доповідь з відеорядом директора ЦБС Нєжинської Г. В. "Проблеми залучення до читання в сучасних книгозбірнях", методінформацію "Бібліотерапія як засіб соціального захисту користувачів", практичне заняття і круглий стіл "Читання для задоволення". Захід відвідали дорослі користувачі, представники філій, які є постійними активними читачами. День керівника пройшов в теплій невимушеній атмосфері та завершився культурологічним заходом і чаюванням.
Лабораторія досвіду для головних та провідних спеціалістів Херсонської ЦБС "Бібліотека – головний інформаційний партнер регіону" включала методичну годину "Публічна бібліотека як центр громадянського інформування", де було розкрито ряд питань (зростаючі потреби населення щодо доступу до електронної інформації, вплив інформатизації на внутрішні процеси бібліотечної діяльності, бібліотека – для громади: проблеми та перспективи та ін.), інформаційну годину "Центральна міська бібліотека імені Л. Українки та громада: аспекти діяльності", міні-тренинг "Виведення формули успіху сучасної публічної бібліотеки". Творчі завдання розкрили професійний рівень спеціалістів різного віку і стажу роботи. Професійний блокнот "Інтернет в професійній освіті" та методико-бібліографічний огляд літератури "Бібліотечно-інформаційні технології в бібліотеках" були змістовними та корисними для практичної діяльності фахівців.
Цикл занять майстер-класу було проведено для молодих працівників Херсонської ЦБС. Перше заняття "Бібліотеки як публічні центри правової інформації" було присвячене проблемі формування правової свідомості молоді. Програма професійного зібрання включала: консультацію "Правовий бібліокурс" (на допомогу правоосвітній та правовиховній роботі книгозбірень), вікторину "Юридичний компас" (25 запитань), путівник в світ права "Права дитини, права людини, громадянські права" та великий практичний блок "З досвіду роботи бібліотек-філій Херсонської ЦБС". На завершення слухачі майстер – класу ознайомились з роботою "Правового бібліопункту", який організовано при бібліотеці-філії №9 для дорослих, завідувачка якої провела для учасників екскурсію бібліотекою та поділилася досвідом індивідуальної роботи з дорослими користувачами. Заняття пройшло під гаслом творчої співпраці.
Друге заняття "Читання, яке не можна пропустити" відбулося на базі бібліотеці-філії №2 і було присвячене популяризації літератури суспільно-політичного змісту. Сучасні види суспільно-політичних видань; видавництва України, які випускають та розповсюджують літературу суспільно-політичної тематики; особливості популяризації такої літератури в бібліотеках; проблема читання молоддю так званих "товстих" науково-популярних суспільно - політичних журналів – коло професійних питань, які обговорювались молодими спеціалістами. Програма заняття була дуже насиченою: методико-бібліотечна година "Популяризація суспільно-політичної літератури: історія та сучасний стан", методичні поради "Суспільні науки: оцінка та вимоги до використання", інформаційна година "Синтез творчої та практичної діяльності з популяризації суспільно-політичної літератури" та практичний блок "Визначення документа суспільно-політичного змісту за ознаками".
Oстаннє заняття "Бібліотечний фандрейзинг: робота на користь книгозбірні та читача" проведене на базі бібліотеки-філії №3 спільно з працівниками Інтернет-центру центральної міської бібліотеки ім. Л. Українки. Фахівці організаційно-методичного відділу познайомили своїх молодих колег з важливим на сучасному етапі і досить важким напрямком діяльності – рекламною кампанією книгозбірні, налагодженням зв`язків з громадськістю та бібліотечним фандрейзингом. Програма заняття включала методичну годину "Сучасний імідж бібліотеки: його складові", відеопрезентацію "Участь Херсонської ЦБС в обласних акціях міста", показовий захід "Краєзнавча знахідка: Де ця вулиця? Де цей дім?", який з успіхом провели працівники книгозбірні – бази майстер-класу. Наприкінці заняття було проведено анкетування "Що для мене Школа молодого фахівця", підсумки якого підтвердили практичну значущість занять майстер – класу. Протягом всіх трьох занять розглядались важливі практичні для співробітників питання з різних напрямків діяльності бібліотеки. Отримані консультації, методичні поради, обмін досвідом, перегляди періодичних фахових видань, участь в рольових іграх стануть у нагоді всім молодим спеціалістам.
Цікавим виявився проведений у Центральній міській бібліотеці ім. Л. Українки (Херсонська ЦБС) семінар – політичний барометр "Актуальні проблеми європейської політики України", присвячений питанням євроінтеграції та Євросоюзу. У вступному слові директора ЦБС Нєжинської Г.В. йшлося про роботу бібліотек міста з розповсюдження інформації щодо сучасного стану європейської політики країни та популяризації літератури означеної теми. На семінар була запрошена головний спеціаліст управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації І. Д. Павловська, яка розповіла про шляхи інтеграції України до Європейського Союзу. Програма семінару включала консультацію "Форми та методи роботи публічних бібліотек з популяризації матеріалів щодо ЄС та євро інтеграції", слайд – інформацію "Україна соборна і вільна крокує із народами світу у мирне майбуття", віртуальну подорож "Бібліотеки Європи", практичне заняття "Створення програми заходів щодо популяризації питань ЄС та євроінтеграції" (розробка бібліотечного проекту з окресленої проблеми). Підведення підсумків показало інтерес бібліотечних працівників до теми семінару, а практичне заняття розкрило творчі здібності бібліотекарів.
Понад два роки існувала в Херсонській ЦБС "Школа сільського бібліотекаря" для працівників сільських та селищних бібліотек ( в рамках програми бібліотечно-бібліографічної освіти). У 2009 році було проведено п`ять занять. На відкритті Школи – 2009 директор ЦБС Нєжинська Г. В. виступила з доповіддю "Проблеми і перспективи розвитку бібліотек на селі" та пройшло перше заняття – професійна майстерня на тему "Інформаційне поле для сільського користувача". Програма заняття включала методичне знайомство "Можливості сільської бібліотеки в інформаційному просторі сучасності: питання розвитку та взаємодії", перегляд сайтів сільських бібліотек України з обговоренням кращого досвіду, практичне заняття "Створення сторінки…" (за участю фахівців Інтернет-центру центральної міської бібліотеки ім. Л. Українки) та тестування "Ваш творчий потенціал". Професійні збори закінчилися переглядом відеофільмів "З досвіду роботи сільських та селищних бібліотек Херсонської ЦБС".
На базі Степанівської сільської бібліотеки Херсонської ЦБС відбулося друге заняття Школи у формі уроків професійної майстерності "Шукаємо формулу успіху", програма яких була розрахована на цілий день і включала інформаційно–методичну годину "Сільські бібліотеки – громаді", методико-практичні поради "Успіх – це встигнути", нотатки в діловий блокнот "На допомогу…" та обговорення робочих питань. Завідувачка Степанівської сільської філії Барчукова С. О. провела цікаву екскурсію бібліотекою та організувала культурологічний захід – знайомство з роботою історико-краєзнавчого музею, організованого при Степанівській загальноосвітній школі.
На базі Комишанської сільської бібліотеки Херсонської ЦБС була організована творча лабораторія "Масовий захід як засіб рекламної діяльності бібліотеки" в межах чергового засідання Школи. Програма заняття: екскурсія бібліотекою та знайомство з досвідом її роботи; інформаційно-оглядова година "Рекламні акції бібліотеки як один із засобів звернути на себе увагу громади"; методичні поради "Сучасний масовий захід в бібліотеці як реклама книгозбірні"; обмін досвідом "А як у вас, колеги?" та огляд фахової періодики з означеної теми.
Четверте заняття Школи сільського бібліотекаря – методичний стіл-практикум "Сільські бібліотеки і гуманітарні цінності ХХІ століття" - відбулося на базі Зеленівської бібліотеки-філії Херсонської ЦБС і розпочалося святковим концертом Будинку культури з нагоди святкування Дня міста, Всеукраїнського Дня бібліотек та Дня музики. Програма заняття включала змістовну консультацію "Сільські бібліотеки та гуманітарні цінності ХХІ століття", слайд-доповідь про регіональний міжобласний семінар для працівників сільських бібліотек юнацьких структурних підрозділів Миколаївської та Херсонської областей, методичні поради "Використання новітніх форм в обслуговувані читачів – дітей", огляд фахової періодики "На допомогу професійному вдосконаленню", інтерактивне бліц-опитування "Який він, сільський бібліотекар, сьогодні?" (штрихи до портрета спеціаліста, працюючого на селі) та тестування "Пізнай себе". Завідувачка Зеленівської селищної філії Шеховцова І. О. ознайомила колег з досвідом роботи своєї книгозбірні та провела екскурсію бібліотекою.
Останнє, п`яте, заняття "Фандрейзинг на селі: проблеми, пошуки, рішення", яке пройшло в формі бібліотечного репетитора, відбулося на базі Антонівської селищної бібліотеки-філії Херсонської ЦБС та було підсумковим. Відкрила заняття заступник директора Танчик В.І., яка ознайомила з новими вимогами до функціонування сільських та селищних бібліотек та окреслила коло проблем сучасної книгозбірні на селі і оптимальні шляхи їх вирішення. На професійні збори був запрошений І. І. Семєнчев, голова Антонівської селищної Ради, який привітав учасників заняття та розповів про співпрацю громади і бібліотеки, відмітив роль книгозбірні як інформаційно–просвітницького і культурно-дозвільного закладу для мешканців села. Програма заняття включала консультацію головного бібліотекаря центральної міської бібліотеки з питань координації, яка стане у нагоді фахівцям сільських і селищних бібліотек в їх практичній діяльності, ряд методико-інформаційних порад, підготовлених працівниками організаційно-методичного відділу та екскурсію бібліотекою. Головний бібліотекар центральної міської бібліотеки з масової роботи Бабич І. Д. організувала показовий захід - зустріч з поетом – земляком В. Куликом, творчість якого зачаровує своїм багатогранним талантом. Захід пройшов в теплій невимушеній атмосфері: поет читав свої ліричні твори, відповідав на запитання, подарував свою нову збірку Антонівській селищній філії. Завідувачка організаційно-методичним відділом В. В. Біруля підвела підсумки заняття, а заступник директора Херсонської ЦБС В. І. Танчик закрила Школу сільського бібліотекаря, особисто відмітивши активних її учасників.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21222324
252627282930