Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Методичне забезпечення діяльності бібліотек

Меню розділу

Методичне забезпечення діяльності бібліотек

В Херсонській ЦБС створені нові повнотекстові електронні бази даних: "Методична служба ХЦБС", "Бібліографічна студія", які представлені на сайті ЦБС - http://cls.ks.ua.
Програма безперервної бібліотечної освіти, яка діє вже декілька років в Херсонській ЦБС, в 2010 році включала різноманітні форми професійного навчання і професійної самоосвіти.
Методичний стіл-практикум "Статистика як дзеркало бібліотечної діяльності" був проведений для завідуючих функціональними відділами центральної бібліотеки та бібліотек-філій, програма якого включала цикл інформаційних хвилин "Бібліотечна статистика: Сучасні вимоги", методичні поради "Статистика та облік роботи в бібліотеці", міні – консультацію "Облік бібліографічних звернень" та "Облік відмов та їх аналіз", а також великий практичний блок. Завершився методичний стіл – практикум аналізом домашнього завдання та обміном думок  присутніх фахівців. Сформовано ряд питань, які потребують перегляду і консультацій у вищих інстанціях.
Лабораторія досвіду "Професійна періодика як засіб підвищення професійної компетенції фахівців бібліотеки" була організована для головних та провідних спеціалістів ЦБС. Відкрила заняття директор ЦБС Г. Нежинська, яка ознайомила фахівців книгозбірень з сучасними подіями в світовому бібліотечному середовищі, пріоритетними напрямками діяльності Української бібліотечної асоціації та перевагами вступу до неї, а також розповіла про нові вимоги до загальної бібліотечної освіти та рівень самоосвіти бібліотечних працівників як складову підвищення кваліфікації. Програма заняття включала: методичну консультацію "Професійна самоосвіта сучасного бібліотекаря: вимоги та переваги", обговорення робочих ситуацій, бібліографічний огляд літератури за темою, тестування та інформацію про діяльність місцевого книговидавництва "Наддніпряночка".
Пройшли три заняття бібліотечного ліцею для працівників Херсонської ЦБС. Перше заняття "Звернення як вид бібліографічного обслуговування користувача" було присвячене проблемі сучасних вимог до інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів і відбулося на базі бібліотеки-філії № 13. Програма професійного зібрання включала: екскурсію по бібліотеці – базі проведення та знайомство з довідково-бібліографічним апаратом книгозбірні, консультацію завідувачки інформаційно-бібліографічним відділом центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки О. Чипурнюк "Бібліографічний запит: сучасні вимоги", аналіз статей із професійних періодичних видань "Сучасний бібліографічний запит", який провела завідувачка організаційно-методичним відділом В. Біруля, поради "В блокнот фахівця" по етиці спілкування бібліографа з користувачами та практичне заняття "Виконання довідок в бібліотеці за типами, видами та їх облік". Корисним і цікавим був спільний проект шкільних бібліотек та Херсонської обласної бібліотеки для дітей "Сучасний бібліотечний урок", який провели фахівці Центральної міської бібліотеки для дітей. Спеціалісти – практики бібліотеки-філії №13 організували показовий захід – бібліотечний урок у 9 класі з основ інформаційної культури "Від пошуку до пізнання". Наприкінці заняття відбулося підведення підсумків та знайомство з "Бібліотечною лоцією", яка створена та діє у бібліотеці-філії №13, а також проаналізовано виконання практичного завдання.
Друге заняття "Самоосвіта як рівень підвищення кваліфікації" відбулося на базі Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки і було присвячене проблемам особистісного професійного вдосконалення, сучасних вимог до складання річного плану підвищення кваліфікації та кола читання молодих спеціалістів. У вступному слові директор ЦБС Г. Нежинська розповіла про рівень самоосвіти бібліотечних працівників як складову підвищення кваліфікації. Програма заняття включала: методичну консультацію "Самоосвіта сучасного бібліотечного фахівця: з досвіду роботи бібліотек", обговорення робочих ситуацій, бібліографічний огляд літератури за темою, тестування та інформацію про діяльність місцевої молодіжної організації "Нова генерація". Практичний блок вміщував обмін думками молодих фахівців щодо подолання конфліктів при спілкуванні в колективі та проблемних ситуацій на роботі.
Останнє заняття "Індивідуальна робота з юнацтвом" проведене на базі юнацького відділу центральної бібліотеки спільно з працівниками Інтернет-центру. Фахівці організаційно-методичного відділу ознайомили своїх молодих колег зі станом індивідуальної роботи взагалі та особливостями індивідуальної роботи з юнацтвом. Програма заняття включала: методичну консультацію завідувачки організаційно-методичним відділом В. Бірулі "Індивідуальна робота: зміст та сучасні вимоги", методичні поради "Читацький формуляр як основний документ користувача" (аналіз читацьких формулярів) та практичний блок з досвіду роботи "Відділ обслуговування  юнацтва центральної бібліотеки представляє" з виконанням завдань. Наприкінці заняття було проведено мозковий штурм "Хочу стати класним фахівцем!" Підсумки заняття підтвердили їхню практичну значущість як майстер – класу.
В 2010 році в Херсонській ЦБС стартувала програма "Бібліовізит", головна мета якої – обмін досвідом бібліотек-філій між собою. Перше виїзне засідання відбулося на базі бібліотеки-філії №11 і мало назву "Особливості бібліотечного закладу в умовах кризи". Методична частина, яку підготували завідувачка організаційно-методичним відділом В. Біруля та провідний методист І. Козак, включала консультацію "Публічна бібліотека як феномен культури", інформаційну годину "Бібліотеки США в умовах кризи", бібліографічний огляд методичних матеріалів та періодичних видань за темою. Другий блок заходу підготували співробітники колективу бібліотеки-філії №11, він мав загальну назву "З досвіду роботи філії" та включав екскурсію по книгозбірні, перегляд рекламного фільму "Є така бібліотека!", відеороліків до масових заходів, слайд – презентації книги М. Грушевського "Дитина в звичаях і повір`ях українського народу", розповідь про фандрейзингову діяльність бібліотеки-філії №11, інноваційну роботу бібліотеки, вікторину "Про Великодень", тестування "Ви і вдача".
Друге виїзне засідання "Бібліовізиту" відбулося на базі бібліотеки-філії №17 для дітей і було присвячене темі "Екологоорієнтовна діяльність бібліотек, що обслуговують дітей". Програма заходу включала: методичну панораму головного методиста Центральної дитячої бібліотеки Л. Лібіги, презентацію електронного ресурсу Національної бібліотеки для дітей (провела бібліограф Центральної дитячої бібліотеки О. Кондратьєва), дві професійні дискусії, а також інформаційне повідомлення про роботу бібліотеки-філії №17 з ОБЛЦЕНТУМ "Грані ділового співробітництва" та досвід роботи філії – бази проведення за цільовою екологічною програмою "Екологічна просвіта як важлива складова виховання дітей" (підготували працівники книгозбірні №17 на чолі з завідувачкою Дмитренко Н. В.). Екскурсія по бібліотеці справила приємне враження на присутніх, гостями і учасниками заходу було відмічено творчий потенціал та професійний рівень колективу бібліотеки-філії №17.
Третє організоване відвідування книгозбірень міста в рамках програми "Бібліовізит" пройшло у бібліотеці-філії №1 і мало назву "Публічна бібліотека мікрорайону: особливості діяльності". Програма заходу була насиченою і включала методичний (консультація "Інноваційна діяльність книгозбірень: сучасне та майбутнє бібліотек мікрорайону", інтерактивна розмова "Лідерство як основа спілкування та співпраці", обмін думками "А я вважаю так") та практичний блоки (екскурсія по бібліотеці, віртуальне ознайомлення з книгозбірнею, досвід роботи бібліотеки-філії №1). Після підведення підсумків було організовано показовий захід "На честь Королеви Краси і Кохання", присвячений Дню сім`ї та Дню Матері (провела головний бібліотекар Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки з масової роботи І. Д. Бабич).
Четверте засідання "Бібліовізиту" за темою "Бібліотечне краєзнавство" було організоване на базі бібліотеки-філії №13. Програма включала: екскурсію по бібліотеці - базі проведення (Петрова Л. М.), консультацію "Краєзнавча діяльність публічних бібліотек: Історія та сьогодення" (Біруля В. В., зав. організаційно-методичним відділом) та великий блок "З досвіду роботи бібліотеки-філії №13" (Баєва Л. Г., бібліотекар). Наприкінці "Бібліовізиту" пройшло обговорення сучасних проблем діяльності бібліотек та міжособисте спілкування.
На базі Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки було проведено семінар для завідуючих бібліотеками-філіями та функціональними відділами центральної бібліотеки "Сучасна бібліотека: Синтез традиційних та інноваційних технологій", програма якого включала годину інформаційних технологій "Публічна бібліотека як поєднання традиційних та нетрадиційних технологій", презентацію розділу сайту ЦБС "Бібліографічна студія", інтерактивний тренінг "Безпечний Інтернет" (представник центру соціального партнерства Матвійкук В. провела інтелектуальні командні змагання та показала ролик "Безпечний Інтернет"), огляд фахових видань в електронному варіанті "На допомогу спеціалісту" (спільна робота організаційно-методичного відділу та Інтернет-центру). Проведений заступником директора ЦБС Танчик В. І. аналіз представленого завідуючими домашнього завдання виявив обізнаність фахівців та найбільш типові помилки. Семінар завершився показовим заходом – літературно-музичною композицією "Тож рідне слово музикою стало в Оксани Петрусенко на вустах", який провела Бабич І. Д., головний бібліотекар з масової роботи.
В Центральній бібліотеці ім. Лесі Українки відбувся семінар – круглий стіл "Публічна бібліотека в соціокультурному середовищі міста" для працівників бібліотек інших систем і відомств. Захід відкрила заступник директора В. Танчик, яка розповіла про сучасне становище книгозбірень в місті Херсоні та ознайомила з діяльністю Української Бібліотечної Асоціації і основними напрямками її роботи. Професійний круглий стіл "Херсонська ЦБС як методичний центр бібліотек міста", який провела завідувачка організаційно-методичним відділом В. Біруля, включав обговорення питань "ЦБ як методичний центр для бібліотек різних систем і відомств: шляхи взаємодії", "Проведення спільних масових заходів: проблеми та результати", "Місце та роль завідувачки бібліотеки учбового закладу". Під час семінару демонструвався перегляд нових надходжень літератури "Всім, хто вчиться та навчається". Екскурсія по бібліотеці була цікавою, інформаційно-корисною і залишила гарне враження про колектив центральної бібліотеки. Підведення підсумків підкреслило інтерес бібліотечних працівників до теми семінару, а обговорення практичних питань розкрило творчі здібності бібліотекарів. Завершився семінар творчою зустріччю з відомим місцевим фотохудожником О. Андрющенко, який провела І. Бабич.
З метою удосконалення діяльності сільських бібліотек, виявлення та узагальнення цікавого досвіду серед сільських бібліотек-філій Великоолександрівської ЦБС було організовано бібліотечний аудит "Оцінює сільський колега", програма якого передбачала взаємні візити сільських бібліотекарів згідно з графіком, аналізування діяльності сільської бібліотеки за визначеним переліком запитань, запозичення цікавого досвіду роботи, вироблення спільних проектів бібліотечної діяльності тощо.
Центральною бібліотекою Великоолександрівської ЦБС проведено методичний десант "Масовий захід в сільській бібліотеці" в Малоолександрівській сільській бібліотеці-філії, де новопризначений працівник немає досвіду проведення масових заходів для читачів і відчувається боязнь публічного виступу. За допомогою працівників центральної бібліотеки завідувач бібліотекою пройшла весь технологічний цикл підготовки та проведення літературного портрета поета-земляка А. Афанасьєва "Над Інгульцем у просторі і часі" від вибору теми, формату заходу, визначення цільової аудиторії, підготовки сценарію, залучення учасників, підготовки аудиторії до безпосереднього проведення заходу для учнів-старшокласників.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21222324
252627282930